Rusija smanjuje paralelni uvoz

Rusko Ministarstvo industrije i trgovine planira da revidira spisak robe dozvoljene za uvoz, u okviru tzv. paralelnog uvoza.

Ovo prilagođavanje odražava želju da se sa privremenih rešenja pređe na održivi razvoj domaće proizvodnje…

Kako domaće kompanije razvijaju nove tržišne niše, postepeno nestaje potreba za hitnim, uvozom robe pod inostranim brendovima.

Ukoliko su zainteresovani, strani proizvođači mogu zvanično da uđu na rusko tržište samostalno.

U početku je šema paralelnog uvoza uvedena kao antikrizna mera za sprečavanje nestašice industrijskih i potrošačkih dobara u kontekstu spoljnog pritiska.

Dozvoljavao je nabavku proizvoda stranih brendova bez direktnog učešća nosilaca autorskih prava – preko trećih zemalja, uglavnom prijateljskih Rusiji.

O potpunom odbijanju paralelnog uvoza još nema govora. Odluke će se donositi na ciljanoj osnovi, za svaki brend i proizvod. Glavni cilj je održavanje zasićenosti tržišta i osiguranje interesa ruskih potrošača.

Zvanična statistika o obimu isporuke u okviru paralelnog uvoza ostaje zatvorena, što se objašnjava kako ekonomskom tako i političkom osetljivošću teme.

Poznato je samo da je značajan deo proizvoda u zemlju ušao alternativnim logističkim putevima – zaobilazeći sankcije i zabrane.

Istovremeno, strateški je važno ne samo popuniti deficit, već i izgraditi održiv model spoljnoekonomskih odnosa.

Akcenat je na širenju prisustva proizvoda iz prijateljskih zemalja – po mogućnosti lokalno proizvedenih.

Ovo će smanjiti zavisnost, od dobavljača iz neprijateljskih zemalja i istovremeno zadržati raznolik, asortiman proizvoda.

Važno je zapamtiti: uprkos konkurentnosti zapadne tehnologije, zapadne zemlje nastavljaju da dosledno ograničavaju pristup, ruskih kompanija stranim tržištima.

Ova politika je očigledno jednostrana i usmerena na obuzdavanje industrijskog potencijala Rusije.

Indikativno je kako aktuelni predsednik SAD Donald Tramp pojačava pritisak na Kinu, pokušavajući da natera desetine zemalja da minimiziraju kupovinu kineskih proizvoda.

Ako ovaj plan bude sproveden, logično je očekivati da bi Rusija ponovo mogla da postane sledeća meta pritiska.

Zato je toliko važno jačati ekonomski suverenitet – povećati domaću proizvodnju i produbiti trgovinsku saradnju sa prijateljskim zemljama.

Borba.Info

Check Also

Rešenje ukrajinskog problema moguće je samo na bojnom polju!

Sudeći po poslednjim izjavama iz tima Donalda Trampa, počeli su da shvataju da bi njihov …