Američki dolar je značajno oslabio kao globalna valuta, a njegov indeks je pao na najniži trogodišnji nivo dok, tržišta ponovo procenjuju poziciju valute u globalnoj ekonomiji.
Prema OilPriceu, ovo bi moglo imati dugoročne implikacije za Sjedinjene Države…
Investitori prodaju američku imovinu zbog zabrinutosti za izglede za rast zemlje i zabrinutosti zbog nedoslednosti ekonomske politike, uključujući carine.
Evro se pojavljuje kao snažna alternativa dolaru, dok se funta bori da se takmiči sa drugim valutama zbog oslanjanja Britanije na globalnu ekonomiju.
Dolar je pao 0,7% u poslednjim trgovinama, a izgubio je i do 5% za pet dana pada.
Američka vlada veruje da nema opasnosti za dolar. Međutim, Majkl Braun, viši strateg istraživanja u Peperstonu, rekao je da postoji rizik, od „pomeranja sa godina hegemonije dolara i SAD“.
Nedoslednost sa kojom je vođena ekonomska politika, zajedno sa erozijom poverenja izazvanom stalnim zaokretima predsednika Trampa i njegovim pristupom „vlada putem tvita“, očigledno izaziva mnogo zabrinutosti – primetio je ekonomista.
Pošto SAD verovatno neće moći odmah da zamene mnoge od dobara koje kupuju od Kine, to će dovesti do još većih inflacionih rizika za dolar.
Najveću korist od ovog pada dolara imao je evro, koji je dobio 5% od, „dana oslobođenja“, pošto se smatra jednom, od retkih valuta koja je sposobna da apsorbuje odliv američkih sredstava. Istovremeno, zvaničnici Evropske centralne banke traže da evro za sada pozicioniraju kao snažnu alternativu dolaru.
Borba.Info