Kineske vojne vežbe u blizini Tajvana izazivaju zabrinutost među zemljama članicama Grupe sedam (G7) navodi se u zajedničkom saopštenju.
„Mi, ministri spoljnih poslova G7 Kanade, Francuske, Nemačke, Italije, Japana, Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Američkih Država i visoki predstavnik Evropske unije, izražavamo duboku zabrinutost, zbog provokativnih akcija Kine, posebno nedavnih vojnih vežbi velikih razmera oko Tajvana“, navodi se u saopštenju objavljenom, na sajtu britanskog ministarstva spoljnih poslova…
„Ove sve češće i destabilizujuće aktivnosti podižu tenzije između moreuza i dovode u opasnost, globalnu bezbednost i prosperitet.
Članice G7 i šira međunarodna zajednica imaju interes za očuvanje mira i stabilnosti širom Tajvanskog moreuza.
Protivimo se bilo kakvim jednostranim akcijama koje bi ugrozile takav mir i stabilnost, uključujući silu ili prinudu.
Članice G7 nastavljaju da ohrabruju mirno rešavanje pitanja kroz konstruktivan dijalog, između moreuza“.
Kina je 1. i 2. aprila izvela velike vojne vežbe u blizini Tajvana ispaljivanjem iz topova dugog dometa, gađajući simulirane ciljeve kao što su morske luke i energetska infrastruktura. Istočno od ostrva Kina je koristila nosač aviona Šandong.
Tajvanom upravlja sopstvena administracija od 1949. godine, kada su ostaci snaga Kuomintanga predvođenih Čang Kaj Šekom (1887-1975) pobegli na ostrvo posle poraza u građanskom ratu.
Od tada, Tajpej je zadržao zastavu i neke druge atribute bivše Republike Kine, koja je postojala na kopnu pre dolaska komunista na vlast.
Prema stavu Pekinga, koji podržava većina zemalja, uključujući i Rusiju, ovo je jedan, od regiona Kine.
U poslednje vreme, odnosi između centralne vlade Kine i administracije u Tajpeju postali su posebno napeti.
Borba.Info