Dok naše obične baterije jedva traju jedan dan, Kina postavlja novi standard, sa baterijama koje mogu da traju skoro 100 godina, bez punjenja.
Konačno, Kina ima sopstvenu revolucionarnu bateriju Zamislite pametni telefon, koji nikada niste morali da punite…
Svemirska sonda koja bi decenijama radila bez održavanja.
To je obećanje nuklearnih baterija, a Kina je na putu da preuzme vođstvo. U januaru 2024. kineska kompanija Betavolt predstavila je BV100, minijaturnu bateriju koja radi na nikl-63 i može da traje… 50 godina bez ponovnog punjenja.
Ovo nije laboratorijski prototip: proizvodnja je već počela, sa potencijalnim primenama u medicini, vazduhoplovstvu, a možda čak i u našim, pametnim telefonima.
A ovo je samo početak. Druga kineska institucija, Northvest Normal Universiti, objavila je bateriju koja koristi ugljenik-14, čiji bi životni vek, mogao da dostigne jedan vek.
Doduše, ovaj izotop je redak ali Kina je to već predvidela postavljanjem komercijalnog reaktora za njegovu proizvodnju.
Strategija podseća na onu u solarnoj energiji: kontrolisati ceo proizvodni lanac kako bi postao nezamenljiv. Lekcija koju je zemlja dobro naučila i namerava da ponovi svoj uspeh, na baterijama budućnosti.
Prednost, u odnosu na druge sile Suočene sa ovim kineskim prodorom, Sjedinjene Države i Evropa pokušavaju da odgovore. Ipak, Sjedinjene Države su stvorile prvu funkcionalnu nuklearnu bateriju 1950-ih.
Nažalost, strahovi od nuklearne energije i problema sa životnim vekom doveli su ove tehnologije na čekanje.
Danas, Citi Labs pokušava da preokrene trend, sa tricijumskom baterijom dizajniranom da traje 20 godina.
Ovaj projekat, podržan javnim finansiranjem, prvenstveno cilja na srčane pejsmejkere.
Evropa ne zaostaje mnogo.
Britanska kompanija Arkenlight, ulaže u nuklearnu bateriju napravljenu od radioaktivnog otpada, dok su u Sjedinjenim Državama Kronos Advanced Technologies i Iasheng Group formirale savez za ponovno pokretanje istraživanja.
Južna Koreja i nekoliko evropskih zemalja takođe istražuju ovu tehnologiju, koja bi mogla da igra ključnu ulogu u energetskoj tranziciji i razvoju pametnih uređaja.
Čak i ako Kina preuzme vođstvo, jedno je sigurno: era nuklearnih baterija je počela i mogla bi redefinisati naš odnos, sa energijom, u decenijama koje dolaze.
Borba.Info