Predsednik Donald Tramp i Ilijan Mosk, najbogatiji čovek na svetu i šef moćnog Odeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) podigli su decenijama stare zavere o stanju zlatnih rezervi američke vlade u Fort Noksu tokom poslednje dve nedelje, dok je Tramp obećao da će retko pogledati unutar, strogo čuvanog objekta.
Skladište poluga Sjedinjenih Država u Fort Noksu…
Američko skladište poluga u Ft. Noks, Kentaki. Arhiva Betmanna.
Ključne činjenice
“Zapravo idemo u Fort Noks da vidimo da li je zlato tamo. Jer je možda neko ukrao zlato. Tone zlata”, rekao je Tramp u ponedeljak popodne u Beloj kući.
Počevši od prošlog vikenda, Musk je započeo ispitivanje zlata na visokom nivou, objavljujući nekoliko postova na društvenim mrežama u kojima se dovodi u pitanje stanje vladinih zloglasnih zlatnih rezervi u Fort Noksu, pitajući se da li je zlato „još uvek“ ili „nestalo“ i pozivajući na „video snimak uživo“ ovog objekta.
Ne postoje dokazi koji bi podržali teorije o nedostatku zlata, a zvaničnik kojeg je Tramp imenovao nominalno zadužen za zlato, ministar finansija Skot Besent, kaže da je zlato uračunato ali da je stanje rezervi čvrsto zatvoreno.
Američko skladište poluga u Fort Noksu, Kentaki, drži 147,3 miliona troj unci zlata ili oko 59% ukupne ponude Trezora, prema Kovnici novca SAD.
Sa trgovanjem zlatom za više od 2.960 dolara po troj unci na otvorenom tržištu u ponedeljak, to znači da zlato iz Fort Noksa ima tržišnu vrednost, od 436 milijardi dolara, više od tržišne vrednosti najvrednijeg javnog preduzeća u Evropi, Tifanija i matične kompanije Louis Vuitton LVMH.
Međutim, vlada označava vrednost ovog zlata u Fort Noksu kao samo 6 milijardi dolara na osnovu vladine knjigovodstvene vrednosti zlata od 42,22 dolara po troj unci.
Glavni kritičar
Besent je u četvrtak u intervjuu za Blumberg bacio hladnu vodu na Trampovu i Muskovu sumnju u Fort Noks.
„Mi vršimo reviziju svake godine. Mogu reći Amerikancu… svo zlato je tamo“, rekao je Bessent, misleći na reviziju obavljenu u septembru.
Ko je bio u zlatnim rezervama Fort Noksa?
Skladište u Fort Noksu je samo u tri navrata otvorilo svoja vrata neovlašćenom osoblju: 1943. za predsednika Frenklina D. Ruzvelta, 1974. za 10 članova Kongresa da razbiju „paučinu“ da bi „ponovno uverili[e] javnosti da je njihovo zlato netaknuto i bezbedno” i 2017. za delegaciju uključujući senatora Miča Mekonela, R. Ki. i tadašnjeg ministra finansija Stivena Mnučina.
„Neverovatno je dobro obezbeđeno“, rekao je tadašnji guverner. Met Bevin, R. Ki., rekao je nakon posete skladištu Fort Noks 2017.
„Zlato je sigurno“, dodao je Bevin. Skepticizam vođen Moskom, o tome da li se zalihe zlata u Fort Noksu poklapaju sa vladinim računovodstvom ima sličan zvuk; Članak „Njujork tajmsa“ o poseti 1974. imao je naslov „Posetioci mogu da zavire u Fort Noks zlato — tu je“.
Krunski dokaz
„Ako predsednik Tramp želi da se to revidira, to je očigledno nešto što se lako može uraditi“, rekao je Mnučin za CNBC u četvrtak.
„Zlato je bilo tamo kada sam ga posetio i nadam se da ga niko nije pomerio. Siguran sam da nisu“, dodao je bivši šef trezora.
Koliko zlata SAD poseduju?
SAD su daleko najplodniji vladin čuvar zlata, sa 8.133 metričke tone plemenitog metala u svojim rezervama, što je više nego dvostruko više od sledećeg najvećeg držača zlata u Nemačkoj, a njihove rezerve čine skoro 4% nadzemnih zaliha zlata na globalnom nivou, prema podacima organizacije Svetski savet za zlato.
Zašto se zlato drži u Fort Noksu?
Američko skladište poluga je izgrađeno 1930-ih, jer se pojavila potreba za centralizovanom, sigurnom lokacijom za veći deo državnih poluga.
Njegova lokacija u Kentakiju bila je zbog zabrinutosti da su postojeće rezerve duž istočne obale podložnije stranim napadima, dok je Evropa na ivici rata.
Od 1941. do 1944. godine u objektu se nalazio Ustav i Deklaracija nezavisnosti.
Senator Rand Pol, R-Ki., odgovorio je „hajde da to uradimo“ na jednu od Muskovih objava pozivajući na godišnje revizije Fort Noksa. I Tramp se pridružio diskursu kasno u sredu, rekavši novinarima: „Nadamo se da je sve u redu sa Fort Noksom ali idemo u Fort Noks… da se uverimo da je zlato tamo“.
Tramp je prošle nedelje dodao: „Ako zlata nema, bićemo veoma uznemireni.
Great President @realDonaldTrump
pic.twitter.com/k0PMS8eoRC— Elon Musk (@elonmusk) February 24, 2025
Tangenta
Obnovljeno interesovanje javnosti za američke rezerve zlata dolazi pošto je plemeniti metal postao neuobičajeno, vruća roba na Volstritu.
Cene zlata su porasle za više od 40% u poslednjih 12 meseci i 10% od godine do danas, nadmašujući glavne američke berzanske indekse, jer investitori traže dugo traženi plemeniti metal suočeni sa rastućim, državnim dugom i zabrinutošću zbog inflacije.
Borba.Info