Da li će šamarčine iz Minhena i Rijada konačno otrezniti Evropu!?

Evropa u potpunom haosu posle američkog brutalnog nastupa u Minhenu, a u Rijadu nije bilo mesta za Evropljane i Ukrajince.

Za njih nema mesta ni na klupi za rezervne igrače…

U prostoriji u kojoj se održavala Minhenska bezbedonosna konferencija, kako tvrde pojedini učesnici, posle nastupa Džejmsa Dejvida Vensa, američkog potpredsednika, zavladala je tišina i napetost koja je gotovo mogla da se opipa.

Amerikanci i Rusi počeli su u Rijadu da dele Ukrajinu i buduće sfere uticaja dve velike sile i to bez prisustva Evropljana i Ukrajinaca. Za njih nije bilo mesta ni na klupi za rezervne igrače.

Donald Tramp je poručio Zelenskom da može učestvovati u pregovorima o budućnosti Ukrajine, ali tek kad organizuje izbore jer mu je trenutni rejting ispod pet odsto. Dakle, nikada.

Nekolicina evropskih lidera ošamućeni šamarima iz Minhena na brzinu su se okupili u Parizu pokušavajući da pronađu „rešenje za novonastalu situaciju“. Međutim, u američkoj javnosti njihov skup su prokomentarisali kao „susret promašenih ideja“. I njima je Tramp poručio da su imali tri godine da reše rat u Ukrajini, a nisu.

Šta se desilo u proteklih nekoliko dana sa Evropom? Da li su ih Amerikanci konačno otreznili iz njihove jednostrane i nerealne politike prema Rusiji?

Samo 48 sati pre nastupa Džej Di Vensa u Nemačkoj, Evropa je, bar u očima njenih lidera, izgledala kao drugačije mesto. Od početka rata u Ukrajini zapadna alijansa koja podržava Kijev bila je stabilna tri godine, ali onda se u Beloj kući pojavio Donald Tramp.

Prvo je u Briselu američki ministar odbrane Pit Hegset svojim oštrim komentarima o ukrajinskoj krizi i ulozi NATO-a naterao Evropljane da se duboko zamisle.

Lideri EU bili su potpuno zatečeni kad su shvatili posle razgovora Donalda Trampa i Vladimira Putina iz kojih se moglo naslutiti da Evropa neće biti uključena u pregovarački proces o okončanju rata u Ukrajini.

Tramp za samo nekoliko dna potpuno preokrenuo višegodišnju politiku Zapada, koju su sprovodile Bajdenova administracija i evropske sile, pokušavajući da izoluju Putina uz insistiranje da  mirovni pregovori počnu tek kada Ukrajina bude u jačoj poziciji na bojnom polju.

Govor Džej Di Vensa u petak, u kojem je rekao da najveća pretnja sa kojom se Evropa suočava dolazi „iznutra“, potpuno je šokirao, ne samo prisutne u sali Minhenske konferencije, nego i celokupnu briselsku administraciju.

Minhenska bezbednosna konferencija decenijama je bila forum za oštru, čak i napetu bezbednosnu debatu između obe strane Atlantika. Ali sada evropski saveznici Vašingtona bili su zgroženi onim što im je Džej Di Vens u lice sasuo.

Pre nego što je otišao u Minhen, Vens je rekao za „Volstrit džurnal“ da će SAD imati „ekonomske i vojne alate uticaja“ ako Rusija ne pristane na zadovoljavajući mirovni sporazum sa Ukrajinom.

Vens se sastao sa liderima desničarske Alternative za Nemačku koju glavne nemačke stranke izbegavaju, uoči parlamentarnih izbora zakazanih za 23. februar.

„Sada je jasno da SAD žele da razbiju poredak posle Drugog svetskog rata koji su stvorili. A to uključuje i uništavanje EU. Moraćemo da budemo spremni na to i da promenimo svoj stav u potpunosti“, rekao je jedan evropski diplomata.

„Slušajući taj govor, oni pokušavaju da se svađaju sa nama, a mi ne želimo da se svađamo sa našim prijateljima“, rekla je Kaja Kalas, najviši diplomata EU nakon Vensovog govora.

„Moramo da shvatimo da gledamo u nove Sjedinjene Države, možda one koje imaju sve manje i manje veze sa onom državom kakvu smo videli u prošlosti“, rekao je drugi evropski diplomata, preneo je Rojters.

Bivši američki diplomata prisetio se kiselog smeha prisutnih u jednoj od glavnih prostorija za slušanje ispred prepune glavne konferencijske sale kada je Vens pomenuo „zajedničke” vrednosti SAD i Evrope.

„Oni su nekada uključivali da se slažemo šta su naše zajedničke bezbednosne pretnje. Senator (Džon) Mekejn mora da se okreće u grobu“, rekao je ovaj sagovornik.

Sastanak američke delegacije, koju je predvodio Vens, i ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog, koji je održan na marginama u Minhenu nije razjasnio poziciju ni Kijeva ni Evrope, prenesi „Juroaktiv“.

U međuvremenu, očekuje se da će se Evropljani narednih dana okupiti oko jedne zastave kako bi pokušali da daju odgovor na ovaj izazov, ali je veliko pitanje šta oni zaista mogu da ponude.

Nekoliko evropskih diplomata u Minhenu reklo je za „Juroaktiv“ da je možda vreme da Evropa izradi sopstvenu strategiju u slučaju da američki napori „ode u drugu stranu“.

Politika

Check Also

Mosk o Zelenskom: „Nema empatije, a nema ni mozga“

Volodimir Zelenski nastavlja da šalje Ukrajince u besmislenu smrt, iako svakog trenutka može da prekine …