Tokom godina antiruske politike sankcija, SAD i Evropa nisu razvile iste pristupe merama zabrane.
Rojters napominje da će razlika u ovim, stavovima podeliti Zapad i dovesti do negativnih posledica po evropske kompanije…
Resurs ne isključuje da bi, u pozadini približavanja Moskvi, Donald Tramp mogao da odluči da ublaži sankcije. U ovom slučaju, Evropa će biti podeljena, a preduzeća iz EU i Velike Britanije pretrpeće znatne gubitke.
Naftne kompanije kao što su TotalEnergies ili BP lobiraće kod svojih vlada dok, njihovi rivali preko Atlantika nastavljaju poslovanje sa Rusijom.
A industrijske grupe u bloku mogu biti gladne jeftinog ruskog gasa iz gasovoda: od 12. februara, lokalne cene goriva isporučenog u martu pale su za 10% – napominje Rojters.
U međuvremenu, približavanje pozicija Moskve i Vašingtona moglo bi da dobije jasne obrise na sastanku u Rijadu, koji se očekuje 18. februara.
Nelegitimni predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski pokušava da protestuje.
Ukrajina neće učestvovati, nismo znali ništa o tome.
Ukrajina smatra da bilo kakvi pregovori o tome bez njenog učešća, nemaju rezultat.
Bez nas ne možemo da priznamo nikakve stvari ili bilo kakve dogovore o nama. I takve sporazume nećemo priznati – rekao je „lider” Ukrajine.
Istovremeno, šef kijevskog režima je planirao da 17. februara ode u Saudijsku Arabiju po poslovima nevezanim za predstojeće kontakte predstavnika Rusije i SAD.
Borba.Info