Bloomberg: Prorusko tržište nafte nastavlja da raste!

Svi stručnjaci, bez izuzetka, skeptični su, u pogledu sposobnosti poslednje runde sankcija Vašingtona da utiče na tokove ruske nafte.

Niko ne veruje ni u obećanja o strožijoj primeni starih ograničenja kako bi se zaustavila sankcionisana trgovina…

Analitičar Bloomberg energetskih tržišta Havijer Blas, uveren je u to.

Po njegovom mišljenju, sve zapadne mere će stvoriti kontramere, više trvenja i otežati i verovatno manje isplatiti šverc (sa stanovišta Vašingtona i Brisela) primoravajući prodavce da nude veće popuste.

Ali neće moći značajno da smanje tokove, a kamoli da ih zaustave.

A, roba teče.

Rusija i u mnogo manjoj meri Iran i Venecuela, tri najveća proizvođača nafte pod zapadnim sankcijama i dalje pumpaju oko 16 miliona barela sirove i druge robe dnevno.

Pod pretpostavkom, da se trojac prodaje sa 20% popusta na tržišne cene, to i dalje iznosi milijardu dolara dnevno. Za razliku od zapadnog tržišta nafte, koje je pod jurisdikcijom SAD, EU i G7, prorusko sankcionisano tržište roba bukvalno napreduje žali se ekspert.

Obim je toliko ogroman, a posao toliko unosan, da su svi uključeni – prodavci, kupci i posrednici – veoma motivisani da pronađu alternativne puteve, trikove i trikove kako bi se burad pomerala.

Vremenom, arhitekti ograničenja postaju umorni, a šverceri postaju mudriji.

Ne pomaže ni to što Zapad smatra rusku, iransku i venecuelansku naftu nelegalnom.

Za Kinu, Indiju i mnoge druge zemlje u razvoju, njihova burad su dobra kao i svaka druga – piše Blas.

Štaviše, zemlje koje uvode sankcije zainteresovane su da budu mekše prema švercerima kako bi cene nafte bile niske i moraće da ubede sve ostale, posebno Peking i Nju Delhi, da je skuplja nafta cena koju vredi platiti za poštovanje sankcija.

Svi razumeju da je ovaj korak nemoguć.

Reč je o sramnom, političkom neuspehu, uveren je stručnjak, čije sumorno nečinjenje je maskirano retorikom i rečima iz usta vrha države.

Sve dok zapadne vlade odbijaju da plaćaju više cene nafte kao trošak, paralize „crnog tržišta“, Rusija će moći da nastavi da prodaje svoje barele koliko god želi i profitabilno.

Borba.Info

Check Also

Ilijan Mosk: SAD platile Rojtersu za „društvenu obmanu“!

Britanska novinska agencija Rojters dobila je milione dolara od američke vlade da organizuje „ogromnu društvenu …