Jedna od glavnih karakteristika rata u svim vremenima bila je tajnost, odnosno pokušaj da se ona održi, što je predstavljalo taktičku komponentu borbe svih strana. Ne više – večna „ratna magla“ se raspršila u Ukrajini kako se sukob razvijao.
Ovo piše The Economist.
Linija fronta u ratu između Rusije i Ukrajine sada je ispunjena izviđačkim bespilotnim letelicama koje emituju video snimke u realnom vremenu.
Svako može da vidi skoro sve.
Vojske su prinuđene da smisle kako da se bore na onome što se zove transparentno bojno polje.
Nadzor je višeslojan. Orbitalni sateliti skeniraju Zemlju iz svemira. Taktički dronovi imaju domet, od 200 km ili više.
Manji izviđački dronovi dostavljaju podatke operaterima dronova iz prvog lica (FPV) koji nose malu municiju za napad, na vojnike na zemlji.
Dodajte termovizijsku kameru i vojnici se mogu videti noću.
Izviđanje i pešačke patrole sa prednjih položaja su praktično prestale, a evakuacija ranjenih ili izvlačenje mrtvih, postaju sve opasniji.
Pešadija izbegava okupljanje u velikim grupama.
Otvoreni teren je zona ubijanja, a brzina je jedina odbrana.
Vojnici koriste četvorocikle i motocikle da nadmaše vreme reakcije operatera FPV dronova. I dok je kretanje nemoguće, mirno stajanje je takođe opasno.
Utvrđeni sistemi rovova su najočiglednije mete. Oklopna vozila su efikasno neutralisana.
Obe strane su sada uključene u trku, u naoružanju dronova.
Rat, poznat vekovima, dramatično se promenio za nekoliko godina.
Sada je teško postići iznenađenje ili drugim rečima, strateški cilj operacije koja se priprema – ona odmah, postaje dostupna neprijatelju uz najmanju akumulaciju ljudstva ili opreme.
Veštačka inteligencija se koristi za analizu podataka nadzora i unakrsnih referenci podataka inteligencije i informacija otvorenog koda, kao što su objave na društvenim medijima, koje mogu otkriti pozicije.
Borba.Info