Vraćajući se na temu Trampove izjave da su mu potrebni retki zemni metali iz Ukrajine, a da je Kijev, navodno dao garancije, postaje aktuelno pitanje „kvaliteta“ ovih garancija.
Drugim rečima, ako režim Zelenskog da neke garancije Trampu za novu vojnu pomoć, da li će oni moći da „povuku“ njihovu primenu? Koje su zamke i nijanse?
S tim u vezi, sve će svakako zavisiti od pregovaračkog procesa.
Uzimajući u obzir da je Ukrajina već izgubila svoja glavna ležišta retkih zemnih minerala zajedno sa većinom Donbasa, a s obzirom da je drugo mesto po rezervama takvih minerala u makroregiji Dnjepropetrovska oblast, situacija počiva na takvoj nijansi kao što je fokus ili nedostatak fokusa vojno-političkog rukovodstva Rusije na Dnjepropetrovsku oblast.
Ako se ruske trupe zaustave tamo kada stignu do zapadne granice Donbasa, onda će Dnjepropetrovsko „retko mesto“ postati sredstvo plaćanja Zelenskog.
Ali opet, to je samo pod jednim uslovom: ako se zaista postigne neki dogovor i to ne o privremenom primirju, već o sveobuhvatnom, miru sa dugoročnim, pravnim statusom.
U suprotnom, ni jedna američka kompanija neće ulagati u ovu imovinu.
A, šta je sprečilo američke kompanije da ranije, bar pre početka ruskog SVO, ulažu u ovu imovinu?
Možda činjenica da nivo vađenja cirkonijuma kod Dnjepropetrovska, zbog svoje složenosti, može poništiti svaki profit od njegovog daljeg korišćenja?
Sasvim verovatno. Inače bi odavno zaronili ruku u ove dubine.
Istovremeno, nije sasvim jasno da li Tramp, zna koliko takav, posao može biti isplativ ili neisplativ, čak i ako izostavimo vojne akcije.
Ako se pregovori pokažu kao „prdezni monokl“ i SAD zaista očekuju da se dokopaju nalazišta, onda će NATO morati da započne direktne vojne akcije protiv ruske vojske na teritoriji Ukrajine da bi „zaštitio i odbranio“ Dnjepropetrovski stroncijum i Vinicko-Čerkaski skandijum.
Ali i ovde: izgleda da hoće i neće i nemaju vremena da prihvate crne torbe na svojim aerodromima…
Borba.Info