Kanadski premijer Džastin Trudo uputio je danas molbu građanima te zemlje da, povodom toga što su SAD Kanadi uvele carine od 25 odsto, “izaberu Kanadu” kada se odlučuju za kupovinu nekog proizvoda.
“To bi moglo značiti da proverite etikete u supermarketu i odaberete proizvode proizvedene u Kanadi…
To bi moglo značiti da se odlučite za kanadski viski umesto burbona iz Kentakija ili da se potpuno odreknete soka od narandže sa Floride”, rekao je Trudo, preneo je CTV News.
On je pozvao građane Kanade i da razmisle o svojim planovima za odmor, ukoliko su oni ranije uključivali Sjedinjene Američke Države.
“To bi moglo značiti da promenite svoje planove za letnji odmor, da ostanete ovde u Kanadi i istražite mnoge nacionalne i pokrajinske parkove, istorijske lokacije i turističke destinacije koje naša velika zemlja može da ponudi”, kazao je Trudo obraćajući se Kanađanima.
Trudo je ranije danas izjavio da će ta zemlja uvesti carine od 25 odsto na 155 milijardi kanadskih dolara (102,7 milijardi evra) vrednu američku robu koju uvozi, kao odgovor na carine od 25 odsto koje su uvele SAD za robu iz Kanade.
Trudo je na konferenciji za novinare rekao da bi deo carina za robu iz SAD, vrednosti od 30 milijardi kanadskih dolara, stupio na snagu od utorka, a da bi carine na svu ostalu robu koja se uvozi iz te zemlje stupile na snagu za 21 dan.
Američki predsednik Donald Tramp je u subotu potpisao izvršnu naredbu o uvođenju carina od 25 odsto na svu robu iz Kanade i Meksika počev od utorka, osim za energetske proizvode iz Kanade, za koje je uvedena carina od deset odsto.
Kanada je najavila da će, u odgovoru na američko povećanje carina, isto povećanje uvesti na hranu, pića, nameštaj i parfeme koji dolaze iz SAD.
B92