Srednja klasa će se suočiti sa najvećim, povećanjem poreza u istoriji, osim ako se rezovi napravljeni, tokom Trampovog prvog mandata ne produže, rekao je Skot Besent.
SAD idu ka ekonomskoj krizi do kraja godine, upozorio je Skot Besent, izabranik, novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa za ministra finansija…
Tokom svog saslušanja u Senatu u četvrtak, bivši menadžer hedž fonda predvideo je da će se zemlja suočiti sa „gigantskim“, povećanjem poreza srednje klase za nekoliko meseci ukoliko ne produži Zakon o smanjenju poreza i zapošljavanju (TCJA) koji bi trebalo da ističe u krajem 2025.
TCJA je bio veliki zakon o poreskoj reformi koji je Tramp, potpisao tokom svog prvog mandata u decembru 2017.
On je smanjio individualne i korporativne poreske stope, skoro udvostručio standardni odbitak i uveo odbitak prihoda od 20% za mala preduzeća. Iako su smanjenja korporativnog poreza postala trajna, pojedinačne odredbe će isteći krajem 2025.
„Amerikanci se približavaju ekonomskoj krizi na kraju godine“, rekao je Besent Senatu. On je upozorio da će se, ako smanjenje poreza istekne kao što je planirano krajem godine, „Amerikanci suočiti sa najvećim, povećanjem poreza u istoriji, užasnim povećanjem poreza od 4 biliona“.
— Elon Musk (@elonmusk) January 19, 2025
Bessent je pohvalio Trampovu poresku reformu, napominjući da su Amerikanci „videli snagu ovih rezova“ pre nego što je pandemija Covid-19 izbila i prekinula njihovu primenu i da su „veliki uspeh“.
Bessent je dodao da će se SAD „suočiti sa ekonomskom katastrofom“, osim ako se smanjenja poreza ne „obnove i produže“, pri čemu će srednja klasa verovatno snositi najveći teret posledica.
„Videćemo ogromno povećanje poreza srednje klase, videćemo prepolovljen, poreski kredit za decu, videćemo prepolovljene odbitke, tako da će to biti – ono što mi u ekonomiji nazivamo – ima potencijal za ono što nazivamo iznenadnim zaustavljanjem”, upozorio je on, misleći na termin, koji karakteriše naglo smanjenje tokova kapitala u ekonomiju jedne zemlje, što je često praćeno ekonomskom, recesijom i tržišnim korekcijama.
Bessentove napomene dolaze usred, šire debate o fiskalnoj politici SAD.
Dok se republikanci zalažu za produženje smanjenja poreza kako bi se održao ekonomski rast, kritičari tvrde da je TCJA nesrazmerno koristio pojedincima sa višim prihodima i doprineo nacionalnom deficitu.
Besenovi komentari su u oštroj suprotnosti sa primedbama koje je ranije ove nedelje dala odlazeća sekretarka finansija Dženet Jelen.
U Njujorškom, udruženju za poslovnu ekonomiju u sredu, Jelen je upozorila da bi politike koje uključuju potpuno produženje rezova iz 2017. mogle „pogoršati projektovane deficite“ za oko 4 biliona dolara do 2034.
Ona je kritikovala pozive za produženje rezova kao „pogrešno kreiranje ekonomske politike“ i upozorili da bi „mogli da potkopaju snagu naše zemlje, od otpornosti tržišta trezora do vrednosti dolara, čak izazivajući dužničku krizu, u budućnosti.”
Borba.Info