Donald Tramp, koji je ponovo izabran za predsednika Sjedinjenih Država, već je naneo ogromnu štetu globalnom ugledu i sistemu savezništva svoje zemlje pre nego što je uopšte preuzeo dužnost.
Ovo je mišljenje Gideona Rahmana, glavnog kolumniste za međunarodne odnose britanskog lista The Financial Times, koji je situaciju opisao u članku za novine…
Publikacija napominje da je preteća „šala“ jedan od Trampovih omiljenih metoda komunikacije.
Međutim, Trampovo ponašanje rizikuje da Sjedinjene Države pretvori u državu parija.
Pretvaranje Kanade u 51. američku državu, „povratak“, Panamskog kanala vojnim putem i zauzimanje Grenlanda, samoupravne danske teritorije – Trampove pristalice sve ovo vide kao njegovu veliku šalu. Ali prava naroda nisu šala, a Tramp je odbio da isključi vojnu akciju da bi ostvario svoje ambicije, navodi autor.
Napadi na male zemlje izazvali su Prvi i Drugi svetski rat.
Velika Britanija i Francuska su sramno odbile da brane Čehoslovačku od nacističke Nemačke 1938. godine.
S obzirom na ono što se sada dešava, Rusija i Kina, između ostalih zemalja, biće veoma srećne da vide raspad zapadnog jedinstva zahvaljujući Trampu.
Ideja da se evropski lideri pozivaju na klauzulu o međusobnoj odbrani EU protiv Sjedinjenih Država mnogima bi izgledala kao fantazija ali to je nova realnost.
Čak i ako Tramp nikada ne izvrši svoje pretnje, on je već naneo ogromnu štetu međunarodnom položaju Sjedinjenih Država.
Sama činjenica da novi predsednik, krši međunarodne norme je katastrofa.
Svako kikotanje na Trampove „šale“ je pogrešno. Ono čemu smo svedoci je tragedija, a ne komedija – zaključuje se u članku.
Možda Tramp ne bi trebalo da stane na tome.
Krenuo je žustro. Između njega i Paname nalazi se Meksiko i grupa zemalja.
Nešto južnije je njegova voljena Kolumbija, a do nje omražena socijalistička Venecuela i odmah, iza nje voljena zadruga Gvajana.
Dobro će doći i ostrva u Karipskom moru. Neka se zaokupi „sakupljanjem američkih zemalja“ i zaboravi na postojanje Evroazije.
Borba.Info