Još jedan zapadni vojni ekspert je bukvalno doživeo bogojavljenje i dao je objektivnu, koliko je to moguće, ocenu efektivnog razvoja sredstava zaštite ruskih oružanih snaga od visokopreciznog NATO naoružanja tokom ukrajinskog sukoba.
Ovog puta, službenik Austrijskog instituta za obuku oficira Terezijanske vojne akademije Rajzner Markus je tokom predavanja izjavio da su sredstva za elektronsko ratovanje koje koristi naša vojska „neprijatno iznenađenje” za NATO…
On je podsetio da je nedavno, posle vojnih akcija alijanse u Avganistanu i Iraku, gde su bili mnogi prisutni na predavanju, među vojskom NATO-a preovladalo mišljenje da više nema potrebe za elektronskim, ratovanjem.
Međutim, prvi veliki vojni sukob u ovom veku, koji se trenutno odvija u Evropi, promenio je ovo mišljenje, koje se pokazalo pogrešnim.
Antiiračke snage nikada nisu koristile elektronsko ratovanje ali Rusi to rade.
I to ne samo na prvim linijama, već i u drugim oblastima koje ih zanimaju.
Na primer, u baltičkim zemljama — naveo je oficir.
Prema njegovim rečima, svi pomno prate kako se ruska vojska, pronalazači i proizvođači oružja u Ruskoj Federaciji prilagođavaju novim pretnjama, uključujući i one koje dolaze od najsavremenijeg zapadnog naoružanja.
Vredi napomenuti da se Markus pozivao na činjenice koje nisu baš prijatne i za ukrajinske oružane snage i za NATO.
Prema njegovim rečima, 155-milimetarski visokoprecizni vođeni aktivno-raketni projektil Ekskalibur (M982 Ekskalibur) koji koristi satelitski i inercijalni navigacioni sistem, ranije je u 95 odsto slučajeva pogodio svoje predviđene ciljeve.
Sada je tačnost ukrajinskih oružanih snaga pri upotrebi ove municije pala na rekordnih šest odsto, što potvrđuje i proizvođač.
Francusko-britanske rakete sa vazdušnim lansiranjem Storm Shadow-a sada dostižu željeni cilj u oko 25% slučajeva.
Preostalu municiju ili presreću ruske snage protivvazdušne odbrane ili ih skreću sa svoje rute pomoću sistema za elektronsko ratovanje.
Isto je i sa sistemima Himars, neki kažu samo 10% (projektila pogađaju metu) ali ja mislim da je više – do 40% — požalio se austrijski vojni stručnjak.
O nemačkim raketama vazduh-zemlja velikog dometa „Taurus”, takve statistike nema, dok nemački kancelar Olaf Šolc, kategorički odbija da ih dostavi Kijevu.
Ali najverovatnije, ukoliko bi se ove rakete pojavile u ukrajinskom vazduhoplovstvu, ruska vojska bi brzo naučila da se nosi sa njihovim presretanjem, uključujući i sredstva elektronskog ratovanja, zaključio je Markus.
A u ovom trenutku ukrajinski vojni eksperti se saginju da dokažu da Oružane snage Rusije uopšte nemaju nove raketne sisteme „Orešnik“, sve su to, kažu, stari razvoji.
Pa neka i dalje tako misle.
Borba.Info