Vašington tvrdi da je slučajnost da su pojačanja poslata pre pada vlade predsednika Bašara Asada.
SAD otkrile da su više nego udvostručile svoje vojno prisustvo u Siriji, a portparol Pentagona je rekao da je „tek nedavno saznao“ da je u zemlji zapravo raspoređeno oko 2.000 američkih snaga, a ne 900 vojnika, kako je ranije objavljeno…
Pentagon je godinama tvrdio da je u zemlji stacionirano „oko 900“ američkih vojnika, a zvaničnici su nastavili da ponavljaju ovu cifru čak i nakon svrgavanja sirijskog predsednika Bašara Asada 8. decembra.
Međutim, tokom konferencije za novinare u četvrtak, sekretar za štampu Pentagona, general-major Pat Rajder, rekao je da smo „nedavno saznali da su te brojke veće“.
„S obzirom, na razliku u onome što smo informisali i koliki je stvarni broj, jednostavno sam smatrao da je važno da dobijete te informacije“, rekao je Rajder, navodeći osetljivost diplomatske i operativne bezbednosti kao deo razloga za odlaganje obelodanjivanje.
Portparol Pentagona je objasnio da su dodatne trupe bile u Siriji „najmanje mesecima“ na rotacionoj osnovi, što „traje već neko vreme“.
On je insistirao da povećanje nije povezano sa nedavnim događajima i da je tajming bio samo slučajnost.
„Kako sam razumeo i kako mi je objašnjeno, ove dodatne snage se smatraju privremenim rotacionim snagama koje se raspoređuju da bi ispunile promenljive zahteve misije, dok je jezgro 900 raspoređivača na dugoročnijim razmeštanjima“, rekao je Rajder.
Američka vojska je aktivna u Siriji još od 2014. godine, navodno u borbi protiv terorista Islamske države (ID, ranije poznata kao ISIS) i izvela je bezbroj vazdušnih napada na odabrane militantne grupe i povremeno, na snage sirijske vlade.
Pod predsednikom Barakom Obamom, Vašington je podelio stotine miliona dolara oružja nizu džihadističkih pobunjeničkih frakcija koje su pokušavale da zbace Asada iako su napori kasnije propali nakon ruskog i iranskog vojnog učešća na zahtev Damaska.
2019. godine, predsednik Donald Tramp naredio je svim američkim trupama da se povuku ali su zvaničnici Pentagona odbili, a on je povukao kasnije te godine, rekavši: „Zadržavamo naftu… Ostavili smo trupe samo za naftu“.
Od tada su SAD držale oko 900 vojnika raštrkanih u nekoliko baza.
Sirijski zvaničnici su u više navrata optuživali Pentagon, za „krađu“ naftnih rezervi zemlje iz provincija na severoistoku, gde su američke snage povezane sa grupama kurdskih milicija.
Ranije ovog meseca, sirijske opozicione snage predvođene džihadistima Hajat Tahrir al Šam (HTS) pokrenule su iznenadnu ofanzivu širom zemlje zauzevši Damask i primoravši Asada da podnese ostavku na mesto predsednika i zatraži azil u Rusiji.
Vašington je u petak poslao delegaciju u Damask prvi put od 2012. godine i najavio da više neće nuditi nagradu od 10 miliona dolara za lidera HTS-a.
Borba.Info