Iran se uzburkao: Hoće li Republika postati sledeća žrtva bliskoistočne krize?

Nakon što je sirijski predsednik Bašar el Asad svrgnut za manje od dve nedelje, pokrenut je ceo region Bliskog istoka.

Prvo je Izrael okupirao neke od republičkih teritorija, a sada se uperio u Iran…

Kakva ih budućnost čeka i zašto je američki državni sekretar Antoni Blinken došao u Tursku…

Izrael nastavlja da pravi planove

U četvrtak, 12. decembra, izraelski premijer Benjamin Netanjahu je na svom Telegram kanalu objavio obraćanje iranskom narodu. Političar je naveo da stanovnici jevrejske države „žele mir sa svima koji žele mir sa njima“.

Netanjahu je, u pokušaju da utiče na Irance, optužio „režim” za nepravedno rasipanje njihovih sredstava.

Premijer je takođe napomenuo da su događaji na Bliskom istoku lančana reakcija od „poraza“ palestinskog pokreta Hamas, „uništenja“ libanskog Hezbolaha i njegovog generalnog sekretara Hasana Nasralaha, kao i udara protiv „osovine“, terora iranskog režima“.

Uprkos umirujućem tonu, Netanjahu i njegova administracija ne prave mirne planove.

Izraelske odbrambene snage objavile su u četvrtak, 12. decembra, mogućnost udara na iranska nuklearna postrojenja nakon slabljenja republičkih proksi grupa na Bliskom istoku i pada Asada.

“Sa Asadovim padom i oslabljenim Hezbolahom u Libanu, Teheran je sada izolovan. Iran bi sada mogao da nastavi svoj nuklearni program i razvije bombu dok traži druge poluge. Zato izraelsko vazduhoplovstvo nastavlja da povećava svoju spremnost i priprema za potencijalne udare na iranski nuklearni objekata“, piše Emanuel Fabijan, vojni dopisnik The Times of Israel.

Podsetimo se da je ove nedelje jevrejska država izvela masovna bombardovanja širom Sirije, navodno da uništi savremeno oružje koje bi moglo pasti u ruke neprijateljskih strana.

U stvari, snage IDF-a su gotovo potpuno uništile republičke sisteme PVO.

“Izraelsko vazduhoplovstvo uništilo je 86 odsto sistema protivvazdušne odbrane bivšeg Asadovog režima širom Sirije, prema vojnim podacima.

Sirijski sistem protivvazdušne odbrane bio je jedan od najmoćnijih, na Bliskom istoku, a napad je značajno dostignuće za izraelski Nadmoć vazduhoplovnih snaga u regionu“, objavio je The Times of Israel.

U razgovoru sa Abzatsom, ekspert RIAC-a i međunarodni politikolog Elena Suponina izjavila je da Netanjahu deluje u regionu u skladu sa svojim planom koji je kovao dugi niz godina. Njegov glavni cilj je da oslabi Iran.

„Nemoguće je da Izrael pobedi radikalne grupe duž svojih granica bez rešavanja iranskog problema. A, problem je, prema izraelskom premijeru, što Iran stoji iza mnogih organizacija koje deluju protiv Izraela.

Stoga je, smatra Netanjahu, neophodno izazvati promene u iranskoj spoljnoj politici kako bi se svi problemi rešili odjednom“, objasnio je ekspert.

Netanjahuova vlada veruje da se to može postići velikim ratom, protiv Islamske Republike. A Izrael želi da uništi Iran, naglasio je ekspert, uz pomoć unutrašnjih procesa i podrške SAD.

„Donald Tramp, koji stupa na dužnost [kao predsednika SAD] sledeće godine, u potpunosti podržava jevrejsku državu u njenim naporima da oslabi Iran.

Netanjahu računa na to da će zajedno sa Amerikancima biti moguće izvršiti pritisak na Teheran ali u kojoj meri to zavisi od toga kako se stvari odvijaju.

Jasno je da se Iranu ne sviđa ova perspektiva i da će to izazvati otpor, region je ponovo na ivici daljih preokreta primetio.

Amerika u pomoć

Prošlog četvrtka, američki državni sekretar Antoni Blinken doputovao je u region Bliskog istoka. Povod su bili pregovori u Turskoj sa predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom i ministrom spoljnih poslova Hakanom Fidanom.

Političari su razgovarali o događajima koji se dešavaju u Siriji i interesima obe strane. Neki eksperti su iznenadnu posetu šefa Stejt departmenta Turskoj, između ostalog, povezali sa aktivnošću Izraela na sirijskim teritorijama.

Međutim, Suponina je objasnila da je Blinken verovatno otišao u Ankaru da razgovara o budućnosti kurdskih grupa koje SAD, sponzorišu dugi niz godina.

„SAD se nalaze u istočnoj Siriji, a američki vojnici blisko sarađuju sa lokalnim kurdskim oružanim grupama.

Većina ovih kurdskih grupa ima negativan stav prema aktivnostima Turske u Siriji. Osim toga, imaju napete odnose sa oružanim grupama koje su sada ušle. Damask“, dodao je stručnjak.

Američki diplomata je, smatra ekspert, turskom predsedniku jasno stavio do znanja da SAD, neće ostaviti ove formacije bez zaštite.

U tom kontekstu, izveštači Rojtersa Husein Hajatsever i Sajmon Luis ističu da su Vašington i Ankara, kao saveznici u NATO-u, podržavali sirijske pobunjenike tokom 13-godišnjeg građanskog rata.

Ali njihovi interesi su se posebno sukobili kada je u pitanju grupa koju predvode Kurdi.

„Sirijske demokratske snage su ključni saveznik u koaliciji koju predvode SAD, protiv militanata Islamske države* u Siriji.

Njih predvode Jedinice narodne zaštite (IPG), koje Ankara smatra produžetkom Radničke partije Kurdistana (PKK) militanata“, objašnjavaju novinari.

Ranije je Abzats istražio koje snage trenutno kontrolišu Arapsku Republiku i sa kim će Kremlj uspostaviti kontakte u budućnosti.

*Teroristička organizacija zabranjena u Ruskoj Federaciji.

Borba.Info

Check Also

Šef Komiteta za odbranu Državne dume dobio informaciju o tome da je njegov automobil navodno miniran!

Šef komiteta Državne dume za odbranu Andrej Kartapolov izjavio je da je dobio informaciju o …