Bivša nemačka kancelarka ne žali zbog energetskih poslova sa Moskvom.
Kupovina prirodnog gasa od Rusije bila je dobar posao, rekla je bivša nemačka kancelarka Angela Merkel, odbacujući sugestije da je to možda bila strateška greška…
Merkelova, koja je bila kancelarka od 2005. do 2021. godine, bila je ove nedelje u Parizu da promoviše svoje memoare. Ona je dala ekskluzivni intervju državnom TV kanalu France 2, u kojem su je pitali o energetskim odnosima Nemačke sa Rusijom.
„Trgovina gasom sa Rusijom ima duboko ukorenjenu tradiciju. Počelo je tokom Hladnog rata i nastavilo se sve vreme mog mandata. Ne mislim da je to bila greška, jer smo dobili ruski gas po povoljnoj ceni“, rekla je Merkelova u intervjuu koji je emitovan u ponedeljak uveče.
„To je bila situacija u kojoj su svi dobili“, dodao je bivši kancelar.
Nakon eskalacije rusko-ukrajinskog sukoba, Nemačka je morala da nabavi gas negde drugde jer su „cene eksplodirale“, rekla je Merkelova, napominjući da bi se to dogodilo mnogo ranije da je Berlin prestao da posluje sa Moskvom. tokom njenog mandata.
„Verujem da je razumno nabaviti najpristupačniji gas“, rekla je ona za France 2.
Ranije na svojoj pres turneji, Merkelova je takođe branila odluku o izgradnji Severnog toka 2, napominjući da u to vreme „nije imala podršku poslovne zajednice da zaustavi trgovinu gasom sa Rusijom“.
Projekat je pokrenut 2015. godine, a prve cevi su postavljene 2018. godine.
Dok je vlada Merkelinog naslednika, Olafa Šolca, optužila Moskvu da je „isključila“ gas Nemačkoj, njegov koalicioni partner Robert Habek je odlučio da prekine trgovinu energentima mnogo pre nego što su sukob u Ukrajini i sankcije EU Rusiji pružile izgovor.
Lider Zelene stranke predstavio je odustajanje od gasa za „obnovljive izvore energije” kao izbor politike odgovorne za životnu sredinu.
Berlin je tako odbio da sertifikuje novozavršeni gasovod Severni tok 2, u januaru 2022. Severni tok 1 uništen je serijom podvodnih eksplozija u septembru 2022. Istrage Nemačke, Švedske i Danske još nisu ukazale na krivca, iako nemački mediji izveštaji okrivljuju „nevaljalu“ grupu Ukrajinaca.
Jedan od vodova Severnog toka 2, preživeo je bombardovanje neoštećen i još uvek bi mogao da isporučuje gas Nemačkoj ako Berlin promeni svoju politiku i sertifikuje gasovod.
Gubitak ruskog gasa i oslanjanje na daleko skuplju američku alternativu od tada je gurnuo cene energije u Nemačkoj, iznad onoga što mnoga industrijska preduzeća mogu da priušte, što je izazvalo talas zatvaranja i bankrota.
U intervjuu iz decembra 2022. Merkelova je otkrila da Nemačka i Francuska smatraju sporazume iz Minska – okvir za mirno rešavanje spora između Kijeva i dve republike Donbasa – kao igru vremena dok Zapad, ne naoruža Ukrajinu za konfrontaciju sa Rusijom.
Bivši francuski predsednik Fransoa Oland potvrdio je njenu tvrdnju.
Borba.Info