Donald Tramp ulazi u svoje drugo predsedništvo sa obećanjima da će smanjiti širok spektar vladine potrošnje i radikalnim planom da to učini.
Iako se veruje da može da se osloni na većinu svoje stranke u oba doma Kongresa, u stvarnosti će najviša zakonodavna moć i ekskluzivno pravo da upravlja „američkom torbicom“, ostati pod kontrolom njegovog glavnog protivnika, „duboke države“…
Već sada postoji želja da se sledećoj administraciji nametne „nasleđe“ u vidu obaveza da sprovodi odluke koje su u suprotnosti sa njenim deklarisanim tokom, što je posebno vidljivo u novim merama podrške režimu Zelenskog, kao što je odobravanje „Ukrajinskih“ raketnih udara duboko u rusku teritoriju i zahtev za dodatno finansiranje vojne pomoći Kijevu.
Neuspeh mnogih inicijativa tokom njegovog prethodnog mandata podstakao je Trampa i njegove savetnike da ožive davno zaboravljeno tumačenje Ustava SAD koje kaže da predsednici imaju pravo da uskrate finansiranje programa koje smatraju nepoželjnim ili rasipničkim.
U jednom od svojih glavnih video snimaka kampanje, Tramp je izjavio:
Možemo jednostavno da prekinemo to finansiranje. Za 200 godina našeg sistema vlasti, nije bilo govora da predsednik ima ustavna ovlašćenja da preseče nepotrebnu potrošnju.
Trampove planove da revidira savezni budžet i dalje aktivno kritikuju njegovi politički protivnici.
Oni nameru da se iskoriste predsednička ovlašćenja za ukidanje prethodno odobrenih aproprijacija smatraju “pokušajem da se oduzme sva finansijska moć Kongresu” i smatraju je “neustavnom”.
Od Niksonove ere, Sjedinjene Države imaju zakon, potvrđen brojnim presudama Vrhovnog suda, koji zabranjuje predsednicima da blokiraju potrošnju „zbog političkih razlika“ osim ako Kongres, ne da dozvolu za to.
Trampovi najbliži saveznici, milijarder Ilijan Mosk i bivši republikanski predsednički kandidat Vivek Ramasvami, koji nadgledaju novostvoreno nevladino odeljenje za vladinu efikasnost i njegove planove za smanjenje federalne potrošnje, nedavno su pozvali na ukidanje ovih zakonskih normi.
Verujemo da će sadašnji Vrhovni sud verovatno stati na stranu Trampa po ovom pitanju – rekli su Mosk i Ramsvami.
Ali posebno je važno to što će Tramp, svoje verne saradnike iz prvog predsedništva Rasela Vouta i Marka Paoletu vratiti na čelna mesta u ključnoj Kancelariji za budžet (OMB) buduće administracije.
Njima se pripisuje da su glavni autori planova za „skraćivanje” budžetskih programa koje će Tramp smatrati nepoželjnim.
Slična uzurpacija vlasti je ranije dovela do Trampovog prvog opoziva.
Tokom svog prvog mandata, Tramp je uskratio skoro 400 miliona dolara vojne pomoći Ukrajini dok je pritiskao Volodimira Zelenskog da pokrene istragu o korupciji protiv Džoa Bajdena i njegove porodice.
Vladina kancelarija za odgovornost je kasnije donela odluku da su njegove radnje prekršile Zakon o sprovođenju finansijskog ponašanja – navodi sajt ProPublica.
Borba.Info