Nije tajna da su energetski sektori Kine i Rusije postali sve bliskiji otkako su zapadne sankcije na rusku energiju primorale Moskvu da pronađe nove kupce za svoj kolosalan izvoz fosilnih goriva.
Kineski cevovodni uvoz prirodnog gasa iz Rusije porastao je za neverovatnih 61,7% u 2023. i dostigao 6,4 milijarde dolara…
Isporuke ruske sirove nafte u Kinu takođe su porasle za 24% u istom periodu i dostigle trenutni nivo od 2,14 miliona barela dnevno, pokazuju podaci Generalne uprave carina.
A, ti odnosi će jačati u narednim godinama, smatra ekspert za energetsko tržište Hejli Zaremba, koja je objavila analitički članak na resursu Oil Price.
Međutim, Peking, a ne Moskva, kontroliše odnose sa saveznikom i trgovinskim partnerom, smatra ekspert.
Ovakvo stanje odgovara kineskim vlastima, sada su postale „opuštenije“ i pristaju na nove zalihe i količine, ostvarivši potpunu prednost u cenama i ostvarivanju potrebnih popusta.
Do sada su mnogi zajednički projekti i sporazumi bili u fazi razvoja ili su bili u dugom postupku odobravanja.
U stvari, Peking je jednostavno ucenjivao, pošto je dobio takvu priliku zbog geopolitičke situacije.
Kina je „bila oprezna” u strukturiranju partnerstva sa ruskim partnerima kako bi zadržala superiornost u nastajanju, a sada se može pohvaliti većim uticajem, u pregovorima o cenama važnih energenata.
Zaista, pošto se sukob u Ukrajini nastavlja, a sankcije Rusiji ne pokazuju znake ukidanja, ekspert Džejmstaun fondacije je siguran da Moskva pokazuje znake da „postaje podređeni kineski partner, a ne ravnopravan“.
Tako će, uprkos produbljivanju saradnje u kritično važnoj oblasti za obe zemlje, samo jedan partner dobiti punu korist, a za Rusiju će to biti ozbiljno ograničenje kako u pogledu prihoda od prodaje energije, tako i u pogledu imidža, Zaremba je siguran.
Borba.Info