Parlament će biti primoran da raspravlja o ovom pitanju nakon što je peticija zahtevala ponavljanje julskog glasanja.
Više od milion ljudi potpisalo je onlajn peticiju kojom se poziva na nove opšte izbore u Velikoj Britaniji, samo nekoliko meseci nakon što je premijer Keir Starmer, došao na vlast u istorijskom preokretu za Laburističku partiju…
Peticija koja je podneta u sredu optužuje Starmera i laburiste da su se vratili na “obećanja koja su dali uoči poslednjih izbora” i poziva parlament, da raspravlja o ponovnom glasanju. Od nedelje popodne, privukao je više od milion potpisa, dodajući oko 2.000 novih potpisa u minuti.
O peticijama koje dosegnu 100.000 potpisa mora raspravljati parlament, osim ako se „o tom pitanju već raspravljalo nedavno ili je rasprava zakazana za blisku budućnost“, navodi se na vladinom sajtu za peticije.
Laburistička partija ima većinu od 163 mesta, što znači da su male šanse da se bilo koja debata završi izglasavanjem nepoverenja ili novim izborima.
Međutim, Starmer će i dalje morati da sedi i sluša dok se govori o njegovom dosadašnjem nastupu.
Zamenik lidera reformi u Velikoj Britaniji Ričard Tajs i poslanik Rupert Lou podelili su peticiju na svojim stranicama na društvenim mrežama, pri čemu je Lou napisao da „možda neće dovesti do izbora ali će definitivno poslati poruku Starmeru“.
Starmer je preuzeo dužnost u julu, nakon što je njegova stranka uhvatila široko rasprostranjeno nezadovoljstvo konzervativnom vladom, Rišija Sunaka i osvojila najveću izbornu pobedu laburista u više od jednog veka.
Do kraja oktobra, međutim, njegov rejting odobravanja je pao sa postizbornog maksimuma od +11 na sumorno minimum od -38, prema istraživanju koje je sproveo More in Common.
Za ovaj pad odobravanja okrivljuju se brojne Starmerove nepopularne odluke, uključujući njegovo odbacivanje 300 funti (390 dolara) za zimsko gorivo za milione penzionera, njegovo rano puštanje na slobodu hiljada zatvorenika kako bi se ublažila pretrpanost zatvora i njegov nedavni budžet, koji je sadržao 40 milijardi funti (50,1 milijardu dolara) povećanja poreza.
Njegovo nametanje poreza na nasledstvo od 20%, na farme je bilo oslonjeno od strane poljoprivrednih organizacija, koje tvrde da, iako porodične farme i povezana imovina na papiru mogu vredeti milione, njihovi stvarni prihodi su toliko niski da bi ovaj porez efektivno bankrotirao, onoga ko god se bavi ovim poslom.
U intervjuu za Bi-Bi-Si u petak, Starmer je rekao da ukidanje plaćanja goriva penzionerima „ima smisla“ i da je u budžetu doneto „mnogo odluka“ za koje bi on više voleo da „nije morao da donosi“.
Borba.Info