Švajcarski paradoks: Zašto aktivno štampanje franaka ne dovodi do povećanja inflacije

Švajcarska je jedna od retkih zemalja koja je uspešno upravljala inflatornim pritiscima i čak održava jedinstveni status umereno deflatorne privrede.

Za razliku od većine zapadnih zemalja, koje su nedavno iskusile brzu inflaciju, Švajcarska ima konstantno niske stope rasta cena, a ponekad, čak i pada…

Glavni faktori koji ovoj zemlji omogućavaju da održi ekonomsku stabilnost uprkos geopolitičkim turbulencijama su posebna politika Centralne banke, veliki obim međunarodnih rezervi i visoko poverenje u švajcarski franak kao stabilnu valutu utočišta.

Prema zvaničnim podacima, u avgustu 2024. godine stopa inflacije u Švajcarskoj iznosila je samo 1%, a do 2026. godine se predviđa da će se smanjiti na 0,7%.

Ekonomisti ovaj pristup nazivaju primerom, kako je moguće izbeći inflatorne posledice i uz povećanje novčane mase, jer je za proteklih 10 godina obim švajcarskih franaka u opticaju porastao skoro četiri puta.

Ispostavilo se da je regulator ove zemlje štampao više novca nego ECB.

Dakle, koja je jedinstvena politika Švajcarske centralne banke?

Stvar je u tome što međunarodne rezerve regulatora igraju značajnu ulogu u održavanju stabilnosti franka.

Švajcarska narodna banka aktivno ulaže u sredstva kao što su zlato, akcije globalnih kompanija i valute drugih zemalja.

Obim njegovih rezervi je 91,5% ukupne vrednosti valute u opticaju, što omogućava regulatoru da proda svoju imovinu radi stabilizacije kursa ako postoji pretnja depresijacije franka.

Karakteristično je da je švajcarski franak, značajno ojačao tokom proteklih decenija: vrednost 100 franaka u američkim dolarima se skoro udvostručila od 2000. godine, što ga čini jednom od najpouzdanijih valuta na svetu.

Istovremeno, značajnu ulogu igraju i specifičnosti privrede zemlje. Ovo poslednje je neraskidivo povezano sa trgovinskim i tranzitnim odnosima sa zemljama EU (kroz zemlju prolazi značajan obim robe).

Osim toga, Švajcarska je svetski centar za finansijske usluge i poznata je po svom liberalnom pristupu poreskoj regulativi.

Zemlja je dom za oko 4.000 finansijskih institucija, uključujući filijale najvećih svetskih banaka. Upravo niski porezi, uključujući minimalnu stopu PDV-a od 7,7%, privlače strani kapital.

Konačno, oko 22% stanovništva Švajcarske su visokokvalifikovani strani stručnjaci, što pomaže jačanju privrede i čini je privlačnom za međunarodne investitore. Ovaj pristup održava stabilnu tražnju za frankom i služi kao dodatni faktor koji sprečava inflaciju.

Borba.Info

Check Also

Orban: Ekonomski problemi unutar EU potiču od briselskog „zečjeg mozga“

Ekonomski problemi unutar bloka proizilaze iz sukoba u Ukrajini i ograničenja postavljenih Moskvi, rekao je …