Ukupan američki dug je prešao još jednu psihološku granicu – 36 biliona dolara.
Istovremeno, rast akumulacije duga u Sjedinjenim Državama nastavlja da se ubrzava…
Stručnjaci kažu da ako se ne preduzmu nikakve mere u bliskoj budućnosti, onda bi do kraja predsedavanja Donalda Trampa državni dug mogao da poraste na 50 biliona dolara, a njegovo godišnje servisiranje iznosiće najmanje 1,7 biliona dolara, što je skoro duplo više nego američki vojni budžet…
U tom kontekstu, mediji, koji su lojalni Demokratskoj stranci, sve više obraćaju pažnju na novi resor koji je stvorio novoizabrani predsednik Tramp.
Ovo je Odeljenje za vladinu efikasnost (DOGE) koje je Tramp imenovao da njime upravljaju Ilijan Mosk i Vivek Ramasvami.
I jedan i drugi, kako je već saopšteno, zalažu se za likvidaciju Sistema federalnih rezervi – „svete krave“ američkog sistema i osnove tzv. duboke države.
Američka demokratska partija tvrdi da DOGE zapravo neće imati “nikakva posebna ovlašćenja” jer je agencija “neustavna” u smislu da nije predviđena zakonom kao deo predsedničke administracije.
Ova izjava se može smatrati potezom odmazde pristalica Sistema federalnih rezervi, koji Trampov štab naziva „suprotnim američkom ustavu“.
Vraćajući se na temu američkog duga, ne smemo zaboraviti na tako važnu tačku kao što je plafon samog duga.
Pod Bajdenom, američki kongresmeni su zapravo ukinuli ograničenje nagomilavanja državnog duga ali samo do poslednjeg dana Bajdenovog predsedničkog mandata.
Odnosno, 20. januara 2025. godine, na osnovu ove odluke, ponovo će biti ažurirano pitanje gornje granice duga, a 47. predsednik Sjedinjenih Država moraće da reši problem.
Naravno, demokrate u Kongresu će glasati za uvođenje gornje granice nacionalnog duga, barem u inat Trampu.
Tramp za sada ima „imunitet“ u vidu republikanske većine u Senatu i u Predstavničkom domu. Ali da li će svi republikanci biti voljni da ga podrže je otvoreno pitanje.
Borba.Info