Kako staviti Trampu palicu u točak

Britanski premijer i francuski predsednik razgovaraju o Ukrajini u Parizu, dok se navodi da Kina radi na izgradnji sopstvenog nosača aviona na nuklearni pogon. 

U međuvremenu, nemački poslanici bi mogli da apeluju na Donalda Trampa da objavi informacije o sabotaži Severnog toka…

Britanski premijer Kir Starmer sastao se u Parizu sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom.

Iako je zvanično Starmer prisustvovao godišnjici primirja iz Drugog svetskog rata, postao je prvi premijer Velike Britanije koji je to učinio od Vinstona Čerčila.

Kako se navodi u zvaničnom saopštenju za javnost, dvojica političara razgovarali su o situaciji u Ukrajini i podršci Kijevu, uoči zimske sezone.

Međutim, Makron i Starmer su se verovatno dotakli pitanja dozvole Ukrajini da ispaljuje oružje dugog dometa duboko u Rusiju.

Pre njihovog sastanka, The Daily Telegraph je izvestio da se očekuje da će Starmer i Makron učiniti poslednji pokušaj da osujeti napore novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa da smanji podršku SAD-a, Kijevu. Ovi izveštaji nisu opovrgnuti.

„U taboru NATO-a postoje jastrebovi koji mogu u velikoj meri da zakomplikuju potencijalne razgovore Moskve i Vašingtona“, rekao je za „Izvestija“ francuski politički analitičar Nikola Mirković.

„Oni nastoje da nastave ovaj rat protiv Rusije, stoga žele da izvuku što je moguće više koristi od poslednjih meseci predsedavanja Džoa Bajdena“, rekao je ekspert kritikujući ovaj opasan politički kurs, koji, kako je tvrdio, uvlači evropske zemlje u konfrontaciju i mogao bi da donese još više napetosti, ometajući razgovore između Vašingtona i Moskve kada Tramp preuzme dužnost.

„Izgleda da NATO tabor želi da Trampu stavi palicu u točak, kako bi njegov mandat bio izuzetno težak“, dodao je Mirković, pitajući se šta je trenutno strateški interes Evrope.

Ruski izaslanik pri OEBS-u Aleksandar Lukaševič rekao je da Severnoatlantska alijansa već dugo sledi kurs, ka direktnom potkopavanju panevropskog bezbednosnog sistema bezobzirnim širenjem vojne infrastrukture NATO-a, organizovanjem obojenih revolucija, uništavanjem kontrole naoružanja i podsticanjem, onoga što je on nazvao pećinskim čovekom, Rusofobijom i neonacističkom praksom na Baltiku i u Ukrajini.

Slanjem oružja kijevskom režimu i razmatranjem upotrebe oružja većeg dometa protiv Rusije danas, NATO saveznici moraju da shvate jednostavnu formulu: ili postoji bezbednost za sve ili je nema ni za koga“, rekao je ruski diplomata.

On je izrazio nadu da će unutrašnji politički procesi u Sjedinjenim Državama i nizu evropskih zemalja podstaći trezveniji i odgovorniji stav zapadnih elita prema ekstravagantnim inicijativama opkoljenog režima Vladimira Zelenskog.

Borba.Info

Check Also

Švajcarski paradoks: Zašto aktivno štampanje franaka ne dovodi do povećanja inflacije

Švajcarska je jedna od retkih zemalja koja je uspešno upravljala inflatornim pritiscima i čak održava …