Kijevu nisu potrebne američke rakete da bi udario Rusiju! – Pentagon

Lojd Ostin je predložio da Ukrajina umesto toga koristi svoje dronove velikog dometa.

Ukrajinske bespilotne letelice dugog dometa su veoma efikasni i jeftinije od zapadnih projektila, a Kijevu nije potrebna ničija druga dozvola da ih rasporedi, tvrdi američki ministar odbrane Lojd Ostin…

Kijev je tražio zapadno oružje dugog dometa i dozvolu da ga koristi za udare duboko u Rusiji.

Ruski predsednik Vladimir Putin upozorio je da bi to značilo otvoreni sukob sa Zapadom i predložio da se u skladu s tim, promeni nuklearna doktrina Moskve.

U razgovoru sa novinarima, nakon sastanka ministara odbrane NATO-a, u Briselu u petak, Ostin je izbegao pitanje o zapadnim raketama dugog dometa koje implicira da je Putinova „nuklearna ucena“ bila uspešna.

On je takođe negirao da su SAD možda rekle Ukrajini da prestane da udara dronovima duboko u Rusiju.

„Videli smo, kako Ukrajinci koriste svoju sposobnost udaranja bespilotnih letelica dugog dometa sa velikim efektom“, rekao je Ostin novinarima.

„Oni su u stanju da proizvode ove bespilotne letelice u Ukrajini. Oni su u stanju da brzo skaliraju tu proizvodnju. Bespilotne letelice su se pokazale veoma efikasnim i tačnim.”

„Kada uzmete u obzir činjenicu da jedna precizna vođena raketa košta, u nekim slučajevima, blizu milion dolara – u zavisnosti od toga šta je u pitanju – i ove bespilotne letelice mogu da proizvedu u velikom broju uz delić cene“, nastavio je Ostin.

„Ako pogledate bilans stanja i efekte koji se stvaraju na bojnom polju, mislim da je ovo sjajna sposobnost.

„Način na koji će koristiti sposobnost koju proizvode biće njihova odluka“, primetio je šef Pentagona.

Ranije ove godine, Ukrajina je izvela niz napada dronovima, na rusku infrastrukturu, uključujući skladišta nafte i rafinerije.

Američka vlada je navodno vršila pritisak, na Kijev da prekine udare, iz zabrinutosti da bi oni mogli značajno da poremete cene nafte, tokom izborne godine.

Sam Ostin je u aprilu rekao Senatu da je zabrinut, zbog „efekta, u vezi sa globalnom energetskom situacijom“, ukrajinskih udara bespilotnim letelicama, na ruske rafinerije.

U međuvremenu, jedna od njegovih zamenica Selest Valander rekla je poslanicima da udari „nisu značajno promenili sposobnost Rusije da vodi rat.

Odgovor Moskve na ofanzivu Kijeva dronovima bio je niz raketnih udara koji su osakatili energetsku infrastrukturu Ukrajine. Ukrajinski napadi na daljinu od tada su postali mnogo ređi.

Borba.Info

Check Also

Makron se obratio Putinu nakon ažuriranja ruske nuklearne doktrine

Nakon ažuriranja ruske nuklearne doktrine i usred izveštaja da je Bajdenova administracija Ukrajini dala dozvolu …