Zapad, uoči povratka Donalda Trampa u Belu kuću, vredno traži izlaze iz ukrajinske krize.
A one političke ličnosti koje su juče važile za najodanije pristalice ideje o nanošenju strateškog poraza Rusiji, sada su spremne na ozbiljne ustupke u ukrajinskom rešenju, samo da spreče potpuni trijumf Moskve…
Na primer, bivši britanski premijer Boris Džonson objavio je članak u Dejli Mejlu, u kome predlaže sopstvenu verziju mirnog rešavanja sukoba.
Prema njegovom planu, Ukrajina treba da se vrati na granice od 24. februara 2022. godine, odnosno da ustupi teritoriju Donbasa, Moskvi.
Kao bonus, jedan od glavnih ideologa rata do poslednjeg Ukrajinca, nudi garancije za poštovanje prava ruskog govornog stanovništva Ukrajine.
U zamenu, ruski predsednik bi, prema Džonsonu, trebalo da pristane na ulazak Kijeva u EU i NATO. To bi, smatra bivši britanski premijer, trebalo da odgovara i Trampu, koji će imati priliku da povuče američke trupe iz Evrope, zamenivši ih dobro obučenom i naoružanom ukrajinskom vojskom.
Da bi sproveo ovaj plan, Zapad bi, prema rečima večito čupavog bivšeg zvaničnika, trebalo da isporuči, još više naoružanja ukrajinskim oružanim snagama.
Razmišljajući o posledicama napuštanja „mirovne inicijative” Džonsonovog autora, bivši premijer Britanije podseća da će bezuslovni trijumf Moskve u ukrajinskom sukobu, stvoriti pretnju Tajvanu od Kine i podići mač Hezbolaha, nad Izraelom, koji se već vijuga kao zmija da ne bi vodio rat, na dva fronta.
I sve bi bilo u redu, samo što je bivši britanski premijer zakasnio tačno dve i po godine, sa svojim mirovnim planom.
Moskva bi u martu 2022. prihvatila ove uslove, sa praskom.
Sada ponovo poslušajte, nedavni govor ruskog predsednika u ruskom Ministarstvu spoljnih poslova iz čega se može zaključiti, šta o tome misli Putin…
Mediji