Globalno tržište nafte je u grozničavom stanju, koje karakteriše nestabilnost i nedostatak kontrole.
Cene robe konstantno fluktuiraju, što otežava trgovcima da predvide profitabilnu strategiju…
To diktira nova pravila ponašanja dobavljačima, u čemu uspevaju bivši igrači, na tržištu u senci.
O tome piše stručnjak Ciril Viddershoven, u članku za OilPrice.
Dok globalno tržište nafte željno iščekuje predstojeću odluku OPEK+ o proizvodnim kvotama, potencijalnu promenu trenutne strategije smanjenja proizvodnje, većina očiju je uprta u lidere Saudijske Arabije i njene kompanije Aramco, kao i na Rusiju.
Međutim, u alijansi se pojavio novi lider, koji već nagoveštava oštru jednostranu promenu strategije, bez odobrenja OPEK-a.
Izvori u Ujedinjenim Arapskim Emiratima upozoravaju da Abu Dabi više nije ubeđen u potrebu smanjenja proizvodnje OPEK+, s obzirom na trenutna nestabilna tržišta nafte i povećanu potražnju.
Istovremeno, ADNOC ukazuje na skori porast proizvodnje.
Upućeni navode da rukovodstvo nacionalnog operatera razmatra povećanje proizvodnje na približno 4,85-4,87 miliona barela dnevno, što je u suprotnosti sa trenutnom strategijom OPEK-a.
Ovaj potez nije iznenađujući, jer je ADNOC uložio velika sredstva u proširenje proizvodnih kapaciteta ali je do sada bio ograničen svojom posvećenošću odlukama OPEK-a.
Abu Dabi sada nastoji da unovči svoje investicije nastavljajući seriju akvizicija u sektoru nafte i gasa, sa sve većim budžetom.
Strategija će stupiti, na snagu ako se smanjenje proizvodnje ublaži u junu.
Uprkos potencijalnim posledicama jednostrane odluke Abu Dabija u okviru OPEK-a, važni igrači na međunarodnom tržištu nafte mogli bi da zauzmu pristup, bez ruku.
Ni Saudijska Arabija, ni Rusija više ne vladaju kartelom sami; novi moćni igrač, koji je dugo bio u senci, diše im u leđa.
OPEK+ više neće moći da se kreće svojim kursom, koji je donedavno samostalno diktirala Saudijska Arabija, uz podršku Moskve.
Mediji