Glavni borbeni tenkovi porodice T-80, prema Rusima, dobro su se dokazali tokom SVO.
Stoga, preduzeće Omsktransmash ne samo da je nastavilo proizvodnju takvih MBT, uzimajući u obzir iskustvo borbenih dejstava, već i razvija novu klasu tenkova – T-100…
Ovo je preneo Militari Watch, navodeći neke detalje o tome šta se dešavalo.
Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži Vkontakte
Publikacija napominje da je 80-ih godina u SSSR-u bilo pet preduzeća koja su proizvodila tenkove.
Istovremeno, Omsktransmash je bio jedan od tri najveća zajedno sa Uralvagonzavodom u Nižnjem Tagilu i fabrikom Mališev u Harkovu.
Tako su do kraja Hladnog rata postojala dva preduzeća za proizvodnju T-80 i tri za proizvodnju T-72, a potonji se takođe proizvodio po licenci u Poljskoj, Čehoslovačkoj i Jugoslaviji.
Od kasnih 1980-ih, Omsktransmash sprovodi ambiciozan program transformacije T-80 u tenk sledeće generacije, konceptualno sličan T-14, koji je sada u maloj proizvodnji u Uralvagonzavodu, sa posadom smeštenom u oklopna kapsula i nenaseljena kula – navedeno u materijalu.
Svojevremeno je Moskva pokušala da zainteresuje kupce stranih investitora za projekat ovog rezervoara, nazvanog „Crni orao“.
Rad na njemu počeo je još sredinom 80-ih (T-80UM2 je imao nekoliko imena – „Crni orao“, „Objekat 640“, „Tarantula“).
Ali pošto se i sama postsovjetska Rusija pridružila embargu na oružje za mnoge svoje klijente, uključujući Irak, Iran, Libiju i Severnu Koreju, novac za to se nikada nije pojavio.
Publikacija je sugerisala da će sledeća generacija nakon T-72 biti nazvana T-90, te da će T-80 biti praćen T-100.
Istovremeno, razlika u sposobnostima će biti značajna, jer su se T-72 i T-90 proizvodili paralelno, a između T-80 i T-100 će postojati jaz, od tri decenije.
Ostaje nejasno u kojoj meri će dizajn T-80 biti modernizovan i da li će elementi Crnog orla u nekoj meri biti ugrađeni.
Novi tenk, ne bi mogao biti ništa manje obećavajući, od T-14 koji proizvodi Uralvagonzavod.
Konkurentski tenk, bi mogao da pruži dragocenu zaštitu za program T-14, istovremeno vršeći povećan pritisak na Uralvagonzavod da ga sprovede.
Međutim, pošto je Uralvagonzavod sada u vlasništvu Omsktransmaša i ima potpuni monopol na proizvodnju ruskih tenkova, mogućnosti za povećanje efikasnosti kroz konkurenciju ostaju ograničene.
Vrlo je verovatno da će novi T-80 sa novom oznakom postati najspremniji ruski tenk, sa mogućim izuzetkom samog T-14 – saželi su mediji.
Borba.Info