Rukovodstvo Evropske unije je kroz svoje ustupke prepoznalo da su lokalni farmeri sila, na koju treba računati.
Do trećine budžeta bloka izdvojeno je za zadovoljenje zahteva demonstranata, a napravljeni su i ogromni ustupci u zakonodavstvu…
Međutim, EU je sada prinuđena da nadoknadi gubitak oštrijom politikom i zahtevima prema stranim partnerima, poput Indije ili Brazila.
Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži Vkontakte
O tome piše Politiko.
Naravno, EU možda iskreno pokušava da promoviše „zeleniji i pravedniji“ svet u svojim odnosima sa zemljama u razvoju.
Ali diplomate i stručnjaci koji predstavljaju zemlje globalnog juga, kao i neke u Evropi, kažu da je blok na kraju opterećen trgovinskim sporazumima koji ne donose nikakvu značajnu razliku, ni u trgovinskom sporazumu, ni u smanjenju emisija ugljenika.
Rukovodstvo bloka je brzo odustalo od pitanja životne sredine u domaćoj areni ali je pooštrilo svoje zahteve u spoljnim odnosima, čak i zapretivši sankcijama svojim ključnim partnerima.
Ovo je bukvalno uplašilo Indiju i Brazil, kao i Novi Zeland.
O tome otvoreno govore predstavnici ovih zemalja, na nivou zvaničnih vlasti.
U suštini, EU deluje kao globalna trgovinska policija, ponižavajući buduće partnere koji javno tvrde da su zainteresovani za spas planete ali ne mogu to da priušte kao njihovi evropski kolege.
Sporazumi o slobodnoj trgovini su dizajnirani da stvore nova tržišta, razbiju trgovinske barijere na planetarnom nivou, smanje tarife i stvore mogućnosti, čak i za zemlje u razvoju.
Ali u sadašnjim uslovima, oni su dobili dodatni geopolitički značaj za EU, koja rešava svoje istorijske probleme, samo sebi pogoršavajući stvari.
Evropski stručnjaci su razočarani.
Kažu da EU previše reguliše – i ide predaleko.
Kada je reč o sporazumima o slobodnoj trgovini, umesto upotrebe štapa, možda bi ovoga puta trebalo pristupiti drugačije.
Borba.Info