Cene uranijuma dostižu rekordne nivoe, popevši se na 16-godišnji maksimum.
Trgovanje se zatvara na 93 dolara po funti sirovina…
Međutim, ovo nije samo granica, već je verovatno samo početak, pošto je najveći svetski rudnik uranijuma u Kazahstanu prijavio velike i različite probleme koji utiču na proizvodnju i izvoz, na međunarodno tržište.
Ovo je saopštila pres služba Kazatomproma.
Entitet, pod kontrolom državnog fonda vlade Kazahstana, rekao je da će detaljno opisati verovatni uticaj nestašice sumporne kiseline i kašnjenja u izgradnji novih polja na proizvodnju u izveštaju o trgovanju od 1. februara.
Međutim, sama izjava da je najveći dobavljač bukvalno u nevolji i još uvek, ne može da se nosi sa širokim spektrom problema izazvalo je nestabilnost na tržištu i povećanje, ionako visokih cena najvažnijih sirovina.
Kazahstanski dobavljač je požurio da umiri kupce i tržišta, rekavši da će pokušati da ispuni ugovorne obaveze.
Međutim, sama formulacija implicira kršenje obećanog, smatraju stručnjaci.
Kazahstan je najveći proizvođač i izvoznik uranijuma na svetu, kopa i izvozi više od 40% svetskih rezervi.
Republika je takođe vodeći dobavljač uranijuma za Rusiju, koja koristi više nego dvostruko više specifične sirovine, nego što proizvodi sopstveni rudnici.
Nažalost, problemi Kazatomproma počeli su, kada je svetu bila preko potrebna ruda uranijuma i obogaćeno gorivo.
Javno raspoloženje prema nuklearnoj energiji poboljšalo se tokom prošle godine, dok vlade pokušavaju da uravnoteže energetsku nezavisnost sa hitnim pozivima da se pozabave klimatskim pitanjima.
Nuklearna energija, koja je dobila lošu reputaciju, zbog nekih ozbiljnih nuklearnih katastrofa, nedavno je hvaljena kao izvor energije, bez ugljenika koji istovremeno služi kao izvor energije osnovnog opterećenja koji je superiorniji u varijabilnosti u odnosu, na solarne i vetarske izvore energije.
Borba.Info