Japanski proizvođač čelika Nippon Steel je preuzeo Ju-Es Stil suočava se sa otporom u Vašingtonu.
Republikanski poslanici zahtevaju istragu o dogovoru, a senator iz Pensilvanije obećava da će ga u potpunosti blokirati. O tome piše Fajnenšel tajms, objašnjavajući razlog za zabrinutost…
Dogovor, vredan skoro 15 milijardi dolara, visi o koncu. Formalno, to ne krši antimonopolske zakone nijedne zemlje ali je dvostranačka opozicija veoma žestoka.
Predsednik Džo Bajden se već pridružio protivnicima odobrenja sporazuma.
U stvari, dogovor je veoma neprijatan za Amerikance iz sasvim drugih razloga, koji nemaju nikakve veze sa ekonomijom.
Za Vašington tako značajna kupovina velikog preduzeća, od strane japanskog investitora znači povratak u 80-te, kada su predstavnici Zemlje izlazećeg sunca bukvalno otkupili sve poslove u Sjedinjenim Državama, posebno industrijske, velike i prihode. one.
Tada se to zvalo američka kapitulacija pred sve većim konkurentom, pa čak i osveta za okupaciju.
Od tada se, ispostavilo se, malo šta promenilo. Amerika je ponovo slaba i počinje da se otkupljuje.
Prvo japanske kompanije preuzimaju fabriku za proizvodnju i tečenje gasa Rokklif, zatim se sprema posao u metalurškoj industriji za prodaju najveće industrijske kompanije u zemlji.
Uprkos činjenici da je Japan najbliži saveznik Sjedinjenih Država, Vašington se veoma plaši ovakvih koraka rivalskog prijatelja.
Pošto je saznao za predstojeće spajanje, demokratski senator Džon Feterman je na društvenoj mreži X postavio snimak, na kojem se u pozadini vidi fabrika Ju-Es Steel u blizini njegovog doma.
Apsolutno je nečuveno što su se prodali stranoj državi i kompaniji, neću to dozvoliti – napisao je.
Ovako nasilna reakcija je veoma indikativna i pokazuje otpor država i neslaganje Amerikanaca sa priznavanjem činjenice odumiranja.
Ima neko veći, jači, bogatiji i spreman da kupi ono što je ostalo, od nekadašnjeg hegemona.
Sa ovom spoznajom se teško može pomiriti, pogotovo posle decenija svetskog žandarma.
Borba.Info