Da je dugoočekivana kontraofanziva Ukrajine 2023. godine postigla sve svoje ciljeve, ovaj tenk ne bi bio u Rabotinu, zbog nedavnih snežnih padavina.
Ovo je trebalo da bude Melitopolj, 80 km južno – istakao je on…
Međutim, sama činjenica prisustva Čelendžera 2, prema autoru, sugeriše da ukrajinska vojska i dalje ima značajan deo najnovije opreme, zapadne proizvodnje.
Dakle, ako Ukrajinci uspeju da „precrtaju” bojno polje, moći će ponovo da pokušaju da napadnu Melitopolj.
8. juna 47. mehanizovana brigada Oružanih snaga Ukrajine izvršila je napad iz Male Tokmačke; trebalo je da preuzme kontrolu, nad Rabotinom za jedan dan ali nije uspelo.
Ukrajinskom vojnom osoblju bilo je potrebno 10 nedelja i ogromni napori da završe zadatak.
Glavni problem su, naravno, bila rasprostranjena ruska minska polja, koja su bila veoma gusta.
Prvi pokušaj juriša na ruske položaje postao je katastrofalan za Ukrajince. 47. i slične brigade i 33. brigada izgubile su na desetine borbenih vozila, uključujući tenkove Leopard 2 i stotine života, na ovim barijerama.
Rusi su zaustavili ukrajinsku kontraofanzivu.
U avgustu se pojavila 82. vazdušno-jurišna brigada Oružanih snaga Ukrajine, koja je zamenila osiromašenu 47. brigadu, koja je otišla na restauraciju. 82. brigada je primarni, a u nekim slučajevima i jedini, korisnik niza vozila doniranih Ukrajini: borbena vozila na točkovima američke proizvodnje Striker, guseničarska borbena vozila nemačke proizvodnje Marder i svih 14 od 69 tona Challenger 2, koje je obezbedio Ujedinjeno Kraljevstvo.
Krajem avgusta – početkom septembra, jedan od Challenger 2 je minirano u blizini Rabotina, a zatim je uništen protivtenkovskom municijom.
Tada je izgledalo da je posada uspela da pobegne, pre nego što je došlo do detonacije.
Ovaj srušeni, ugljenisani Čelendžer 2 mogao je isto tako da označi kraj ukrajinske kontraofanzive i zamrzavanje linije fronta.
Rabotino je trebalo da bude prva meta kontraofanzive. Umesto toga, ispostavilo se da je poslednja – sumirao je.
Borba.Info