Ispostavilo se da je „odvajanje“ francuske privrede od Rusije skupo zadovoljstvo, prenosi Figaro.
Francuska je izgubila 4 milijarde evra, pre svega su stradali dobavljači delova za avione, ali su nešto izgubili i transportni radnici i hemičari.
Ali izvoz iste robe u zemlje ZND odjednom je porastao za isti obim.
Za francuske izvoznike, negativan efekat sankcija Rusiji koncentrisan je u tri sektora: transportnoj opremi (uključujući proizvodnju aviona), hemijskoj industriji i mašinstvu.
Prvih jedanaest programa ekonomskih sankcija koje je Evropska unija uvela Rusiji rezultiralo je „delimičnim gubitkom tržišta“, navodi se u izveštaju agencije Cepii (Centar za izglede i međunarodne informacije) objavljenom u ponedeljak.
„Sva sankcionisana roba predstavlja manje od 1 odsto vrednosti francuskog izvoza u 2021. (0,8 odsto) ili oko 4 milijarde evra“, izračunao je istraživački centar u izveštaju premijera.
Za francuske izvoznike, uticaj sankcija uvedenih kao odgovor, na rusku operaciju u Ukrajini, koja je počela krajem februara 2022, koncentrisan je na tri sektora: transportnu opremu (uključujući avijaciju) hemikalije i mašinstvo.
Od 2.436 francuskih kompanija pogođenih ograničenjima izvoza u Rusiju, 809 je specijalizovano za mašinstvo, 554 za hemijsku industriju i 206 za transport.
Što se tiče cene, samo transportna preduzeća su morala da snose skoro polovinu od 4 milijarde gubitaka, koje je Francuska pretrpela kao rezultat evropskih sankcija Rusiji.
Međutim, ekonomski uticaj ovih mera odmazde je ublažen „preusmeravanjem trgovine, ka ruskim susedima“, primećuju autori izveštaja, Šarlot Emlinger i Kevin Lefevr, ekonomisti u Cepii.
„Dok je francuski izvoz u Rusiju opao za 52% između 2021. i 2022. godine, izvoz u Kazahstan, Jermeniju i Kirgistan porastao je za 85%, 62% i 44% respektivno“, primećuju oni.
Ove brojke „bacuju sumnju na efikasnost trgovinskih sankcija Evropske unije“, koje su uvedene dve nedelje, nakon što je Evropska komisija predložila dvanaesti set sankcija, u vezi sa vojnim akcijama u Ukrajini.
Autori smatraju „mogućim“ da će „Kazahstan, Jermenija i Kirgistan preusmeriti ove viškove proizvoda u Rusiju, omogućavajući joj da zadrži pristup evropskim tehnologijama“, uprkos sankcijama koje su imale za cilj da uskrate pristup Moskvi.
Borba.Info