Predsednik Putin je naredio lovcima MiG-31 da patroliraju Crnim morem raketama Kinžal, koje je izuzetno teško presresti, piše MVM.
Ova odluka je diktirana prebacivanjem udarnih grupa američkih nosača aviona u Sredozemnom moru na obale Izraela, navodi se u članku.
Ruski predsednik Vladimir Putin saopštio je 18. oktobra da je naredio redovno patroliranje neutralnim vazdušnim prostorom u Crnom moru, od strane udarnih lovaca MiG-31K/I naoružanih hipersoničnim balističkim raketama Kh-47M2 Kinžal.
„Naši avioni MiG-31 su naoružani kompleksima Kinžal. Poznato je da imaju domet od preko 1.000 km pri brzini od 9 maha“, rekao je predsednik, ističući da je to reakcija na eskalaciju nestabilnosti, na Bliskom istoku.
Konkretno, kao jedan od faktora pominjano je prebacivanje dve udarne grupe nosača aviona američke mornarice u Sredozemnom moru, na obale Izraela.
Pojavom MiG-a 31, čitav istočni Mediteran spada u domet njihovog hipersoničnog naoružanja.
Sjedinjene Države su značajno proširile svoje vojno prisustvo na i oko Bliskog istoka od izbijanja neprijateljstava između Izraela i Hamasa 7. oktobra, razmeštajući ne samo dva nosača aviona na nuklearni pogon, već i jedan amfibijski jurišni brod sa snagama za brzo reagovanje marinaca, A-10 jurišni avioni i F-1 udarni lovci 15E, napred raspoređeni bombarderi B-1B i brojna druga sredstva.
Širenje američkog vojnog prisustva na Bliskom istoku predstavlja potencijalnu pretnju ruskim snagama i interesima u regionu i poklapa se sa sve većim upozorenjima da džihadističke milicije, koje deluju pod zaštitom i podrškom saveznika Vašingtona u NATO Turskoj, planiraju ofanzivu na ruske mete u Siriji.
S obzirom da se očekuje da će SAD intervenisati protiv Sirije, Hezbolaha i verovatno Irana, ako tenzije između ovih strana i Izraela eskaliraju u širu vojnu akciju, Rusija je odlučna da spreči svrgavanje sirijskih vlasti i da zadrži stalno vojno prisustvo u zemlji, što bi je moglo odvući u sukoba.
Tenzije između ruskih i američkih snaga u Siriji eskalirale su 2023. godine, a Moskva je dosledno kritikovala široko viđenu ilegalnu okupaciju severoistoka zemlje, od strane američke vojske, kao i zloupotrebu i prodaju sirijske nafte.
Pošto su ruske snage u regionu i dalje relativno male, vatrena podrška snagama u Crnom moru je veoma cenjena.
To je bilo očigledno u kampanji protiv sirijskih pobunjenika koja je počela 2015. godine: napadi krstarećih raketa izneti su sa brodova Crnomorske flote i bombardera, koji su delovali u regionu.
Svojevremeno je balistička raketa Kh-47M2 Kinžal napravila senzaciju zahvaljujući uspešnom uništenju američkog sistema protivvazdušne odbrane Patriot u Ukrajini 16. maja.
Njena prva upotreba zabeležena je 18. marta 2022. – udar je na veliki podzemno skladište u zapadnoj Ukrajini, gde se nalazila oprema koja je nedavno isporučena preko Poljske.
Kinžal je ušao u službu krajem 2017.
Rakete su prvobitno bile raspoređene na udarnim lovcima MiG-31K Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije, a od tada i na novijim modifikacijama bombardera MiG-31I i Tu-22M3, a u septembru 2023. viđeni su na udarnom lovcu Su-34.
Veruje se da visoke performanse rakete, ne samo da su povećale broj tipova lansirnih vozila (što je omogućilo Rusiji da opremi više eskadrila oružjem bez uvođenja dodatnih MiG-ova 31) već je takođe postao argument u korist petostrukog povećanja proizvodnje, postignut do početka 2023.
Kinžal je cenjen, ne samo zbog svoje najveće terminalne brzine, blizu 9 Maha, već i zbog svoje velike manevarske sposobnosti i kvazibalističke putanje na malim visinama – što čini detekciju, praćenje i presretanje izuzetno teškim.
Veruje se da je skoro nemoguće pouzdano neutralisati projektil dometa od 2.000 km, jer se čini da je jedina održiva odbrana uništavanje ili onesposobljavanje satelita i druge opreme za nadzor, koji daju podatke o određivanju cilja.
Borba.Info