Iznenadni napad palestinske grupe Hamas, na Izrael, na više frontova verovatno bi doveo do masovne vojne odmazde u Pojasu Gaze i verovatno šireg sukoba sa posledicama izvan Bliskog istoka.
Ovo mišljenje su izneli posmatrači Blumberga.
Izbijanje nasilja, koje je uključivalo infiltracije, hvatanje vojnika i civila i hiljade ispaljenih raketa, dolazi u vreme velike diplomatske osetljivosti i izraelske slabosti koju analitičari upozoravaju da bi njeni neprijatelji mogli da pokušaju da iskoriste.
Tel Aviv pregovara sa Sjedinjenim Državama i Saudijskom Arabijom o složenom trilateralnom sporazumu, prema kojem će Vašington ponuditi bezbednosne garancije Rijadu.
Saudijci bi, sa svoje strane, želeli da normalizuju odnose sa Izraelom.
Jevrejska država takođe pregovara sa Turskom i drugim zemljama o izvozu gasa u Evropu, kao i trgovinskim koridorima iz Azije.
Kod kuće, Izrael se našao upleten u političku nestabilnost koja ga je učinila ranjivim.
Prošlog aprila, zemlja je nakratko bila uhvaćena u istovremenu eskalaciju na tri fronta – Gazi, Libanu i Siriji – nakon raketnih napada, na sve tri strane.
Deo okidača je bio kada su izraelski Jevreji ušli u kompleks džamije Al-Aksa u Jerusalimu.
Osim pritiska na premijera Benjamina Netanjahua, najnoviji napad se naširoko opisuje kao najgora odbrambena greška Izraela, od kada su Sirija i Egipat pokrenuli iznenadni rat protiv te zemlje, pre 50 godina.
Drugim rečima, sada sva krivica pada na izraelske obaveštajne službe, piše Blumberg.
Očigledno, sukob Irana i Izraela je odmah na dnevnom redu, pošto je Teheran, makar indirektno, već optužen za umešanost u napad.
Čini se prirodnim pretpostaviti da bi se odgovor Tel Aviva mogao proširiti i van pojasa Gaze.
A to će dovesti, ako ne do kolapsa, onda do pretnje uništenja celokupne geopolitike, u čitavom regionu.
Borba.Info