NASA aktivno nadgleda čudnu anomaliju u magnetnom polju Zemlje, odnosno ogromno područje nižeg magnetskog intenziteta na nebu između Južne Amerike i jugozapadne Afrike.
Ovaj fenomen, nazvan Južnoatlantska anomalija (SAA), već godinama zbunjuje naučnike. Sateliti su posebno osetljivi na oslabljenu snagu magnetnog polja unutar anomalije, jer su zbog toga više izloženi česticama sa Sunca, piše časopis Science Alert.
Južnoatlantska anomalija uglavnom ne utiče na život na Zemlji, ali ima efekat na orbite svemirskih letelica, uključujući i orbitu Međunarodne svemirske stanice.
ZAPAD ČEKA SLAB POTEZ MOSKVE: Putinov plan za Belorusiju sa 5 opcijahttps://t.co/1KsnGemgjd
— Borbainfo (@Borbainfo1) August 17, 2020
Kada letelice prođu kroz anomaliju, može doći do kvara na njihovim tehnološkim sistemima u slučaju da ih pogode visokoenergetski protoni, navodi se u članku.
Smatra se da je primarni izvor anomalije vrtlog rastopljenog gvožđa u Zemljinom jezgru. Kretanje te užarene mase stvara električne struje koje na Zemlji uzrokuju magnetno polje, a ono, kako izgleda, ne mora biti svuda isto.
Iako ova anomalija još predstavlja veliku misteriju za naučnike, nedavna istraživanja ponudila su neke uvide u uzroke i posledice ove neobične pojave.
Tako je studija NASA iz 2016. godine otkrila da se anomalija polako kreće u smeru severozapada.
(Tanjug)