Pobuna Vagnera bila vrhunska prevara! Evo zašto je izvedena…

Sve je više spekulacija da bi se ruske snage mogle spremati za preuzimanje koridora Suvalki.

Reč je o uskom pojasu kopna koji povezuje rusku enklavu Kalinjingrad i Belorusiju.

Kako piše ekskluzivno za Novaju gazetu, nezavisni ruski opozicioni list, poznati ruski politikolog Jurij Fedorov, u ruskim vojnim krugovima već nekoliko meseci raspravlja se o tome kako da se odbrani kalinjingradska eksklava i da li je njena odbrana uopšte moguća.

Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži “Telegram”, na Android telefonima ili desktop računarima OVDE

Kako prenosi Jutarnji list, pre otprilike mesec dana o tome je govorio Andrej Kartapolov, ruski poslanik u Dumi i bivši zamenik ministra odbrane, koji je izjavio da je prebacivanje plaćenika Vagnera u Belorusiju “suptilan potez” u režiji Vladimira Putina, čiji je krajnji cilj zauzimanje koridora Suvalki, koji se graniči s Poljskom i Litvanijom.

Iako dve susedne zemlje ne pokazuju znakove da bi htele da ga zauzmu, te su vlade neizbežno, već razmotrile kako bi mogle da reaguju u slučaju napada Rusije.

Kanal na Telegramu Tajne Kremlja u martu je objavio neproverene tvrdnje da je zbog ljudskih gubitaka u Ukrajini broj ruskih vojnika stacioniranih u Kaljinjingradu, smanjen za otprilike polovinu.

Isti kanal u maju je izvestio da se broj borbeno spremnih jedinica u Kaljinjingradskom regionu “znatno smanjio”, komentarišući da je “svako sa imalo borbenog iskustva poslat u Ukrajinu”.

Istovremeno su počele glasine o razvijanju dva vojna scenarija za uspostavu kopnenog koridora između Belorusije i Kaljinjingrada kroz Litvaniju ili Poljsku, a oba uključuju napad na granicu i prebacivanje vojne opreme iz Belorusije.

Samo nekoliko dana pre pobune Vagner grupe, isti kanal na Telegramu otkrio je da izveštaj grupe vojnih, ekonomskih i političkih stručnjaka kruži među moskovskim zvaničnicima.

U dokumentu su navedeni potencijalni potezi u slučaju uspešne kontraofanzive ukrajinskih oružanih snaga.

Pre svega, Abhazija, nepriznata otcepljena regija Gruzije koju Moskva podržava od ranih 90-ih, mogla bi biti proglašena delom Rusije, što bi proširilo rusku teritoriju i za birače stvorilo privid o tome kako Rusi “ne ostavljaju svoje”.

Drugo, ruske trupe bi se mogle vratiti u Nagorno-Karabah. To je, ocenjuje Gazeta, ideja koju je mogao smisliti samo general jer Rusiju dovodi u probleme i s Azerbejdžanom i s Turskom, stvara ozbiljne probleme s vojnim bazama u sirijskom Heimimu i Tartusu.

I najgore, to bi mogao biti početak otvaranja “drugog fronta”, o čemu se već čulo s ruske strane.

Postoji i treća opcija. A to je da se natera Belorusija da postavi koridor do Kaljinjingrada kroz takozvani Suvalkijev jaz, uz poljsko-litvansku granicu.

Zaslužni za ideju čak su uzeli u obzir činjenicu da su te dve zemlje članice NATO-a i da bi invazija na njihovu teritoriju mogla dovesti do rata sa Severnoatlantskim savezom.

Ali prema autorima navodnog izveštaja, ako bi proboj bio brz i odlučan, NATO jednostavno ne bi imao dovoljno vremena za reakciju, a kada se koridor postavi, biće prekasno.

Jutarnji list

Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži Vkontakte

Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži “Telegram”, na Android telefonima ili desktop računarima OVDE

Check Also

Američki obaveštajci veruju da isporuka oružja Kijevu neće promeniti tok rata!

Američke obaveštajne službe smatraju da ubrzanje vojne pomoći Ukrajini neće uticati na razvoj sukoba. Ovo …