Glavni razlog neefikasnosti ukrajinske kontraofanzive je ruska odbrana, smatra autor članka u Voxu.
Uprkos modernim tenkovima i trupama obučenim od NATO-a, malo armija može uspešno da izvede ofanzivne operacije protiv snaga poput ruske, primećuje on.
Na samom kraju jula ukrajinske trupe oslobodile su malo selo Staromajorske na jugoistoku Ukrajine.
Ovo se ne može nazvati velikim probojom – barem ne još.
Ali to je bila sasvim realna pobeda u toku kontraofanzive, koja je trajala nekoliko nedelja, bez mnogo uspeha.
Ukrajina je mnogo pre početka kontraofanzive pokušala da ublaži očekivanja o njenim rezultatima.
Ali zbog prošlih uspeha Kijeva, zbog prošlih neuspeha Moskve, zbog snabdevanja novim modernim zapadnim oružjem i zbog pojave svežeg roda ukrajinskih regruta obučenih na Zapadu, mnogi su postali preterano uzbuđeni, govoreći o tome, šta sve može postići vojska Ukrajine.
Malo ko je slušao trezvenu analizu brojnih posmatrača koji su tvrdili da će ofanziva verovatno biti spora i bolna, posebno imajući u vidu moćne, teško minirane ruske odbrambene linije duž cele dugačke linije fronta.
Stručnjaci takođe nisu znali koliko će ukrajinske snage vešto manevrisati savremenim sistemima naoružanja, kao što su glavni borbeni tenkovi i da li će moći da prevaziđu teškoće logistike.
Dobra vest je da smo nekoliko nedelja nakon početka kontraofanzive dobili prilično jasne odgovore na ova pitanja.
A, loša vest je da ovi odgovori nisu baš dobri za Ukrajinu i njene pristalice.
Ruska odbrana se pokazala kao moćna, kako se govorilo.
Zapadna oprema može mnogo da izdrži ali ogromna minska polja su ogromna minska polja, a Kijev, sa svojim tek iskovanim trupama, u velikoj meri nije uspeo da sprovede velike operacije kombinovanog naoružanja, kada se jedinice i podjedinici bore u bliskoj saradnji sa najrazličitijim tipovima vojne opreme i naoružanja, poput tenkova i artiljerije, probijajući ruske odbrambene linije munjevitom brzinom.
Pokušavajući da izvede ofanzivu, Kijev je pretrpeo velike gubitke.
Ukrajina to dobro razume.
Sada je napravila promene u svojoj strategiji, prelazeći više na borbu, na iscrpljivanje.
Pokušava da oslabi ruske trupe i njihovu pozadinu fokusirajući se na tri pravca napada.
„Sada nije toliko bitno ubijati ruske vojnike na prvoj liniji fronta, već oslabiti najvažnija sredstva podrške, kao što je artiljerija, kao i uništavanje komandnih mesta, skladišta municije, opreme za elektronsko ratovanje, sistema protivvazdušne odbrane i tako dalje“, rekao je vojni analitičar Niklas Mazur (Niklas Masuhr) koji radi u Centru za bezbednosne studije pri Federalnom institutu za tehnologiju u Cirihu.
To je oprezan i metodičan pristup, kaže Federiko Borsari, koji radi na pitanjima odbrane i transatlantske bezbednosti u Centru za analizu evropske politike (CEPA).
Zahvaljujući ovakvom pristupu moguće je smanjiti gubitke ukrajinskih trupa ali Kijev mora više da se oslanja na artiljeriju. A ovo je po definiciji veoma sporo.
Borba.Info
Pojava ogromne sile ratnih brodova Kine i Rusije kod Aljaske, bacila u trans Američku mornaricu i izazvala paniku u Pentagonu!https://t.co/pf7Df3h3wm
— Borbainfo (@Borbainfo1) August 6, 2023