Prošle godine Rusija je sa Zapada uvezla poluprovodnike u vrednosti od 2,5 milijardi dolara, koji su ključni za rad najsavremenijih vojnih sistema.
Uprkos nekoliko paketa sankcija, mikročipovi iz SAD i drugih zapadnih zemalja i dalje neometano ulaze u ruske vojne fabrike, otkriva analiza američke TV mreže CNN.
Tokom prošle godine, kada je počeo rat u Ukrajini, Rusija je uvezla neophodne poluprovodnike, u vrednosti od 2,5 milijardi dolara.
Uvoz ove važne mikroelektronike, koja je ključna za lansiranje dronova, krstarećih projektila, radio-komunikacionih sistema, pa čak i oklopnih vozila, iznosio je 2021. godine 1,8 milijardi dolara.
Institut KSE – Analitički centar pri Kijevskoj školi ekonomije analizirao je 58 komada kritične ruske vojne opreme zaplenjene na bojnom polju i u njima otkrio više od 1.000 stranih delova, prvenstveno poluprovodnika proizvedenih na Zapadu.
Veliki broj ovih visokotehnoloških komponenti podleže kontroli izvoza.
Ali zamršeni trgovinski kanali kroz Kinu, Tursku, Ujedinjene Arapske Emirate i druge zemlje omogućavaju da čipovi i dalje uđu u Rusiju uprkos sankcijama.
„Rusija je i dalje u stanju da uveze sve neophodne kritične komponente zapadne proizvodnje za svoju vojsku.
Izbegavanje i izbegavanje sankcija je u ovom trenutku iznenađujuće drsko“, kaže Elina Ribakova, viši saradnik Petersonovog instituta za međunarodnu ekonomiju u Vašingtonu, koja je jedan od autora izveštaja Instituta KSE.
Nezavisno od ove studije britanskih studija
Kraljevski institut za odbranu i bezbednost otkrio je da ruska vojna industrija ugrađuje više od 450 različitih tipova stranih komponenti u 27 svojih najnaprednijih vojnih sistema, uključujući krstareće rakete, komunikacione sisteme i komplete za elektronsko ratovanje.
Mnoge od ovih delova proizvode poznate američke kompanije, koje proizvode mikroelektroniku za američku vojsku.
„Tokom decenija, zapadni visokotehnološki sistemi su napredovali i postali industrijski i globalni standardi.
Dakle, ruska vojska kao i njena civilna ekonomija zavise od te tehnologije“, ističe Sem Bendet, savetnik Centra za pomorske analize u Arlingtonu, u Virdžiniji.
Nisu sve napredne tehnologije na meti zapadnih sankcija Rusiji.
Određeni visokotehnološki poluproizvodi imaju takozvanu dvostruku namenu, što znači da mogu imati civilnu i vojnu primenu i ne podležu striktnoj kontroli izvoza.
Neki mikročipovi mogu da se ugrade u mašine za pranje veša ali i u dronove.
Studija KSE je pokazala da više od dve trećine stranih komponenti identifikovanih u ruskoj vojnoj opremi potiče od američkih kompanija, dok je ostatak uglavnom došao iz Japana i Nemačke.
A ruskoj vojsci je zabranjeno da dobija sve artikle iz SAD osim hrane i lekova.
Sem Benedet kaže da je teško striktno sprečiti civilnu mikroelektroniku da prelazi granice i učestvuje u globalnoj trgovini.
„I to je ono što ruska industrija, kao i ruska vojska i njene obaveštajne službe, koriste.
Pošiljke čipsa se legalno preprodaju nekoliko puta dok ne stignu u neutralnu zemlju, koja će ih na kraju isporučiti Rusiji.
Do sada dostupni podaci ukazuju da je Kina ubedljivo najveći izvoznik poluprovodnika i drugih tehnologija u Rusiju, koje se koriste u vojnoj industriji.
Od ukupnog izvoza čipsa u Rusiju u poslednjem kvartalu 2022. godine, 87 odsto je išlo preko trgovinskih kompanija iz Kine, uključujući Hong Kong.
A, više od polovine tih visokotehnoloških komponenti (55 odsto) nije proizvedeno u Kini.
Politika
Olaf Šolc pod pritiskom da pošalje krstareće rakete u Ukrajinu!https://t.co/4rs3gXoCqC
— Borbainfo (@Borbainfo1) August 9, 2023