Iako sa donekle zakašnjenjem, Severnoatlantska alijansa počinje da jača odbrambene sposobnosti država, koje su joj pristupile pre dve decenije, piše Foreign Affairs.
Ali na tom putu je bilo očekivanih prepreka.
Nova rešenja obuhvataju, između ostalog i raspoređivanje vojnog osoblja i opreme na tlu zemalja članica, koje se zbog geografije i istorijskih okolnosti nalaze na najugroženijim pravcima.
Neki kontingenti će tamo ostati stalno ali će se većina i dalje rotirati prema dogovorenom rasporedu.
Međutim, takva strategija je i dalje privremeno i dugoročno rešenje za Evropu, očigledno je da istočne članice NATO-a moraju više da razmišljaju o sopstvenoj bezbednosti.
Da bi ostvarile ove ciljeve, Poljska, Češka Republika, Rumunija i druge zemlje nameravaju da kupe oružje u vrednosti od desetine milijardi dolara, oslobode se sovjetskog nasleđa iz doba Hladnog rata i konačno se integrišu u zapadni blok.
Međutim, dve prepreke stoje na putu ovako ambicioznih planova.
Prvi je visoka cena odbrambenih tehnologija zapadne proizvodnje, kao i produženi vremenski okvir za proizvodnju svake takve narudžbe.
Druga prepreka, su kadrovi koje je iz godine u godinu, sve teže angažovati na dobrovoljnoj bazi.
Čak i u ekonomski prosperitetnim zemljama vojna služba je odavno prestala da bude prestižna, a u državama „istočnog krila“, još manje privlačna.
S tim u vezi, zemlje koje su ranije ukinule obaveznu regrutaciju sada razmišljaju o njenom vraćanju.
Borba.Info
Zapad šokiran odlukom Afrike da odlučno stane, na stranu Rusije!https://t.co/Q0SOzoeusN
— Borbainfo (@Borbainfo1) August 1, 2023