Britanske vlasti su objavile da su ruski dizajneri došli do završne faze razvoja bombardera pete generacije PAK-DA, takođe nazvanog „Izdelie 80“ [Proizvod 80 na engleskom].
Evo šta je britanski sekretar za naoružanje Džejms Hepi rekao: -Rusija drži nekoliko tipova bombardera u stalnoj pripravnosti u raznim vazdušnim bazama širom zemlje.
Prototip PAK-DA, čiji dizajn podseća na američki bombarder B-2, možda je blizu završetka.
Rusija sada koristi strateške bombardere i nosače raketa Tu-95, Tu-22 i Tu-160.
Za front Rusi imaju dobar Su-34. Modernizovan je i izgrađen novi Tu-160.
„Izdelie 80“ je pravi stelt bombarder nove generacije Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije (VKS).
ŠTA ZNAMO DO SADA?
Iz Hepijevih reči možemo zaključiti da će Rusija dobiti prve slike od PAK-DA u narednim godinama.
Možda do kraja 2025. godine, kažu objave u nekim ruskim medijima, ali ovu izjavu ostavite kao nagađanje.
PAK-DA je skraćenica koja na ruskom znači „obećavajući kompleks dalekometne avijacije“.
Kompanija Tupoljev razvija perspektivni stelt bombarder. PAK-DA bi trebalo da zameni strateške bombardere Tu-160 i Tu-22M3.
Inženjeri Tupoljeva obećali su da će sastaviti prvi model leta do 2023. godine ali se rokovi pomeraju nekoliko puta skoro svake godine.
Ipak, postoji nada da će PAK-DA leteti pre 2025. godine. Glavna prednost „Izdelie 80” biće stelt tehnologija.
Nije tajna da strateška ruska avijacija ima jednu veliku manu – lako je uočiti. Ovo su lake mete za svaki radar.
Poređenja radi, najnoviji američki bombarder B-2 izgrađen je na stelt tehnologiji.
RUSIJA ĆE UČITI NA GREŠKAMA SAD
Moglo bi se tvrditi da je B-2 Spirit kao projekat propao. Zato što se ispostavilo da je avion zlatan – vredan nešto manje od milijardu dolara.
Međutim, sam koncept je prilično uspešan: potreban vam je neupadljiv strateški bombarder koji će se iznenada naći na pravom mestu i lansirati nekoliko megatonskih projektila na radost svojih partnera.
SAD trenutno razvijaju jeftiniju verziju B-2, koja se ne zove baš inovativno B-21 Raider.
Biće to podzvučni i „nevidljivi“ bombarder napravljen prema aerodinamičkom dizajnu „letećih krila“. Kina takođe pravi Xian H-20 stelt strateški bombarder.
Ostaje da se kaže da su neki parametri budućeg ruskog stelt bombardera već poznati. „Izdelie 80” će imati podzvučnu brzinu, dva motora i domet do 15.000 km.
Neki ruski mediji tvrde da će ruski stelt bombarder imati prednosti u odnosu na američki, posebno u oblasti naoružanja.
Ruski mediji podsećaju da je za njihove bombardere već razvijeno hipersonično oružje, dok SAD zaostaju u njihovom razvoju.
OČEKIVANI SISTEMI NAORUŽANjA
Očekuje se da će bombarder PAK-DA biti opremljen raznim sistemima naoružanja, uključujući i konvencionalno i nuklearno oružje.
Tačne mogućnosti ovih sistema naoružanja još nisu poznate, pošto je PAK-DA još uvek u razvoju.
Međutim, očekuje se da će bombarder moći da nosi širok spektar oružja, uključujući rakete vazduh-zemlja, bombe, a možda čak i hipersonično oružje.
Očekuje se da će jedna od ključnih karakteristika sistema naoružanja PAK-DA biti njegove stelt sposobnosti. Bombarder je projektovan tako da ima nizak radarski presek, što će otežati otkrivanje neprijateljskih radarskih sistema.
Ovo će omogućiti PAK-DA da prodre duboko u neprijateljsku teritoriju i isporuči svoj teret uz minimalan rizik od otkrivanja ili presretanja.
Pored njegovih stelt sposobnosti, očekuje se i da će sistemi naoružanja PAK-DA biti veoma napredni u pogledu svojih mogućnosti navođenja i ciljanja.
Bombarder će verovatno biti opremljen naprednim senzorima i sistemima za ciljanje, koji će mu omogućiti da precizno isporuči svoje oružje do predviđenih ciljeva.
Ovo će učiniti PAK-DA visoko efikasnim oružjem i za konvencionalne i za nuklearne misije.
POREĐENjE PAK-DA SA DRUGIM BOMBARDERIMA
Očekuje se da će PAK-DA imati nosivost do 30 tona, što je uporedivo sa drugim modernim bombarderima kao što su B-2 Spirit i kineski Xian H-20.
Međutim, tačan kapacitet nosivosti PAK-DA je i dalje poverljiva informacija i može da varira u zavisnosti od zahteva misije.
Što se tiče naoružanja, očekuje se da će PAK-DA nositi razne rakete vazduh-zemlja i vazduh-vazduh, bombe, a možda čak i hipersonično oružje.
Konkretno oružje koje će koristiti PAK-DA nije zvanično objavljeno ali se očekuje da će imati slično naoružanje kao i drugi moderni bombarderi.
U poređenju sa drugim modernim bombarderima, očekuje se da će PAK-DA imati niži radarski potpis i veću manevarsku sposobnost, zbog svoje napredne stelt tehnologije i aerodinamičkog dizajna.
Ovo može dati PAK-DA prednost u izbegavanju protivvazdušne odbrane i uspešnom završetku svoje misije.
Novosti online