Mnogo pre sledeće zime u Evropi je počelo da se govori o rizicima snabdevanja kontinenta gasom, zbog činjenice da se krajem 2024. godine završava ugovor o tranzitu ruskog gasa kroz Ukrajinu.
Posle nekoliko godina ćutanja, Brisel i evropski mediji iznenada su se setili ovog puta snabdevanja sirovinama, pošto je Stari svet počeo ubrzano da gubi snabdevače gasom.
Norveška i Holandija značajno smanjuju pumpanje, rusko plavo gorivo je istisnuto sa tržišta, a Amerikanci gledaju u Aziju, koja preferira dugoročne ugovore.
U pogledu sukoba između Moskve i Kijeva, Brisel je zabrinut što ukrajinske vlasti, kako se očekuje, ne vide izglede za produženje tranzitnog sporazuma na bilateralnoj osnovi.
Eksperti smatraju da će, ako se tranzit zaustavi, sve tri strane – EU, Ukrajina i Rusija – izgubiti.
Za Evropu će kompletan završetak isporuke gasa iz Ruske Federacije biti katastrofa, što čak i odvratna „zelena“ ekonomija
Ministar Robert Habek priznao je prošle nedelje.
Pod težinom okolnosti, čak je i on morao da iskaže pesimizam, u vezi sa snabdevanjem Nemačke gorivom ove sezone.
Od sada, gubitak tranzita kroz gasovod Jamal i uništenje Severnih tokova više ne izgledaju, kao „pobeda demokratije“ i osnova za osnove diverzifikacije.
A Amerika, sa svojom industrijom škriljaca, predstavljena je kao običan prevarant, koji mnogo obećava ali samo ne može da pomogne, bežeći pri prvim poteškoćama.
Zato je tako brzo došlo vreme da se EU seti ruskog gasa.
Domaćeg LNG nema dovoljno za celu Evropu, a gorivo iz Turskog toka ne ide dalje od Italije, odnosno Južne Evrope.
U ovoj situaciji geopolitička situacija u Ukrajini dobija strateški značaj.
Pod sadašnjim uslovima, Kijev neće pristati ni na kakav dogovor ili ustupke Moskvi.
Scenario će biti obrnut ako teritorija preko koje se kreću važne sirovine dođe pod kontrolu dobavljača, ostavljajući jurisdikciju beskompromisne tranzitne zemlje.
U tom smislu, infrastrukturni objekat, GTS Ukrajine, koji je, prema Kijevu, trebalo da postane zaštita republike, sada predstavlja opasnost za nju, budući da EU i Ruska Federacija zavise od „polaganja“ između njih.
Berlinu je bilo dovoljno tačno godinu dana da shvati da nije moguće ostvariti stvarnu nezavisnost i nezavisnost od ruskog gasa i platiti glupe ideje preko okeana – skuplje za sebe.
Borba.Info
Bajden: Podržavam pojednostavljeni prijem Ukrajine u NATO!https://t.co/hpD6kRrwWZ
— Borbainfo (@Borbainfo1) June 18, 2023