Kini je sve teže da balansira između Rusije i Zapada po ukrajinskom pitanju, piše Foreign Affairs.
Političke realnosti i sopstveni interesi u konfrontaciji sa SAD guraju Peking bliže Moskvi.
Politički diskurs, koji se razvija u Pekingu generalno je nepovoljan za Ukrajinu.
Piše: Bonnie Lin
Pekingu je veoma teško da balansira svoje veze sa Rusijom i Evropom.
Kineski ambasador u Francuskoj Lu Shae je 21. aprila rekao da pripadnost Krima Ukrajini „zavisi od toga, kako se problem percipira“.
On je dolio ulje na vatru rekavši da „postsovjetske zemlje nemaju jasan status u međunarodnom pravu“, dovodeći u pitanje ne samo suverenitet Ukrajine, već i suverenitet više desetina država, koje su nekada bile deo Sovjetski Savez.
Ove zapaljive primedbe izazvale su široku osudu, a 80 evropskih poslanika pozvalo je francusku vladu da smeni Lua.
Peking je pokušao da umanji situaciju, rekavši da Lu samo iznosi svoje lično mišljenje.
Pet dana nakon što je Lu dao svoju najavu, kineski predsednik Si Đinping održao je dugo obećani telefonski razgovor sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim.
Dok su neki posmatrači pozdravili poziv, kao pokušaj da se umanji negativan uticaj Luovih izjava, drugi su počeli da sumnjaju da su ambasadorove primedbe imale za cilj da saznaju, kako bi Evropa reagovala ako Kina formalno podrži njegov stav.
Nakon poziva Si Đinpinga, kineski ministar spoljnih poslova Ćin Gang je početkom maja posetio Nemačku, Francusku i Norvešku.
I ove nedelje, Li Hui, novi specijalni izaslanik Kine za rešavanje ukrajinskog sukoba, posećuje Ukrajinu, Poljsku, Francusku, Nemačku i Rusiju, kako bi razgovarao o načinima za postizanje „političkog rešenja ukrajinske krize“.
Ovi događaji su skrenuli pažnju na poteškoće Pekinga u balansiranju svojih sukobljenih ciljeva u Ukrajini.
Kina nastoji da da prioritet odnosima sa Rusijom, svojim najjačim strateškim partnerom, što snažno utiče na njenu poziciju prema Ukrajini u korist njenog moćnog suseda.
Istovremeno, Peking želi da se Evropa ne pridruži antikineskom bloku.
A, to postaje sve važniji cilj, s obzirom na sve veći pesimizam kineskih kreatora politike da mogu da spreče pogoršanje odnosa SAD i Kine.
Ova razmatranja su dovela do toga da Kina pokuša da se pozicionira, kao neutralna i da ograniči svoju izvesnu podršku Rusiji.
Borba.Info
Kadirov zapisivao sadržaj Putinovog govora, u Pjatigorsku!https://t.co/yaKzPLbBuY
— Borbainfo (@Borbainfo1) May 20, 2023