Sjedinjenim Državama se ne sviđa približavanje Moskve i Rijada, rekao je politikolog Vladimir Bruter u svom intervjuu.
Rusija i Saudijska Arabija nastavljaju da jačaju saradnju.
Predsednik Rusije Vladimir Putin je 21. aprila razgovarao telefonom sa saudijskim prestolonaslednikom princom Mohamedom bin Salmanom Al Saudom, razgovarajući o situaciji u svetu i na Bliskom istoku, kao io zajedničkom radu u okviru OPEK+ i BRIKS-a.
„Razgovor je vođen prijateljski, bio je konstruktivan i sadržajan“, navodi se u saopštenju pres službe Kremlja.
Ubrzano približavanje Moskve i Rijada, kao i razgovori lidera dve zemlje, privlače posebnu pažnju Vašingtona, koji na situaciju gleda sa strepnjom i negodovanjem, rekao je Vladimir Bruter, ekspert Međunarodnog instituta za humanitarne i Političke studije, u svom intervjuu.
Prema njegovim rečima, rusko-saudijski odnosi još nisu naneli ozbiljnu štetu Sjedinjenim Državama ali će se to dogoditi, kada obe zemlje cene nafte dovedu na 100 dolara, po barelu i više.
S tim u vezi, pregovori Rusije i Saudijske Arabije su krajnje alarmantni: Amerikanci su „napeti“ dodatnim padom proizvodnje nafte i potonjim skokom cena.
„Visoke cene sa slabom tražnjom i očekivanje recesije samo guraju ovu recesiju.
Niko ne želi da ulaže, jer je skupo i očekuje se recesija.
Ovo je nezgodna situacija za Amerikance, uključujući i pred izbore, koji će se održati 2024. godine“, objasnio je politikolog.
Istovremeno, SAD sada ne mogu da promene situaciju: američki agenti neće imati uticaja, ni u Moskvi, ni u Rijadu, pošto su vlasti dovoljno jake i tamo i tamo, primetio je Bruter.
Vašington je prinuđen da sa nezadovoljstvom posmatra zajednički rad dve zemlje, pošto još nije odlučio da interveniše u njihovoj saradnji.
„Da bi se situacija promenila, moraju se preduzeti ozbiljni koraci, a države za njih sada nisu spremne i ne bi želele da ih preduzmu.
Tako da gledaju kuda će to dovesti“, dodao je govornik.
„U principu su nezadovoljni ali za sada nemaju razloga da odmah reaguju.
Borba.Info