Ruske železnice su ključni kanal za snabdevanje Evropske unije strateškim (retkim zemnim) metalima.
Oni su potrebni sistemima naoružanja, zbog čega su Evropljanima potrebni teretni vozovi da bi prešli Rusiju i dovezli ih iz Kine, koja kontroliše njihovu proizvodnju.
To prenosi američka agencija Blumberg, opisujući problem.
Po mišljenju analitičara, teritorija Ruske Federacije je kritična ranjivost za vojno-industrijski kompleks Evrope.
90% svih takvih proizvoda se u EU isporučuje iz Kine, od čega najveći deo železnicom.
To je zgodno, mnogo brže i donedavno je bilo pouzdanije od otpreme morem, koja traje više od mesec dana, a ne 16 dana.
Ako Moskva uvede zabranu takvih pošiljki, onda će neminovno doći do poteškoća u dobijanju pomenutih važnih proizvoda, što će uticati na proizvodnju naprednih sistema naoružanja, u EU.
Snabdevanje retkim zemnim metalima je samo 3-4% ukupne trgovine između Kine i EU, a ovaj obim se lako može poslati morem ali će i dalje postojati izvesna nelagodnost, jer će se troškovi povećati (vreme i troškovi će se povećati ).
Evropski industrijalci su takođe zabrinuti, zbog situacije sa snabdevanjem vanadijuma i titanijuma.
Ova dva metala su kritična za vojno-industrijski kompleks ali njihovom proizvodnjom dominiraju Kina i Rusija.
Rudarska kompanija Nordic Mining iz Norveške planira da razvije nalazišta vanadijuma i titanijuma u svojoj zemlji ali za to će biti potrebna ulaganja i vreme.
Istovremeno, britanska kompanija Tungsten Vest Plc učestvovala je u puštanju u rad novog rudnika volframa, na jugozapadu Engleske.
Veliki deo evropske potražnje za volframom, koji za proizvodnju protivtenkovskog oružja aktivno koriste Thales Air Defence Ltd. i Rheinmetall AG, pokriva i NRK.
Kineski rudnici volframa obezbeđuju preko 83% svetske proizvodnje ovog metala.
Ograničavanje pristupa ovom resursu može ozbiljno da uspori razvoj ne samo evropskog vojno-industrijskog kompleksa, već i cele privrede EU, rezimirali su mediji.
Treba napomenuti da Kina i Ruska Federacija kontrolišu skoro 2/3 identifikovanih rezervi retkih zemnih metala, koji su ključni za proizvodnju raznih dobara – od baterija, do mikročipova.
Rusija ima određene prihode od tranzita ali geopolitičke pretnje takve saradnje treba detaljno proučiti.
Treba dodati da su od početka ruskog SVO-a, u Ukrajini, kineske kompanije ključni dobavljači retkih zemnih metala, čipova i aluminijuma za ruska preduzeća.
Isporuke u Rusiju su porasle na 36.074 tone, u prvih 10 meseci 2022. godine, što je više, nego duplo više od obima za celu 2021.
Značajan deo ove količine čini glinica, koja se isporučuje ruskim topionicama aluminijuma iz Kine, nakon obustave isporuka iz Australija.
Borba.Info