SAD planiraju da dugo ostanu u Evropi, čak i ako je ova unija neravnopravna, navodi se u članku turskog izdanja Dejli Sabaha, koji analizira američku Strategiju nacionalne bezbednosti.
Odeljak o odnosu Sjedinjenih Država sa Starim svetom, kao što je navedeno, sa razlogom sadrži mnoge reference na „zajedničke vrednosti“ i „transatlantske veze“.
Sve ove poznate fraze bile su sastavni deo uzastopnih dokumenata američke politike u proteklih sedam decenija.
NATO blok predstavlja vrhunac odnosa između SAD i njenih evropskih saveznika.
U novom dokumentu objavljenom sredinom oktobra, američki političari su veoma dalekovido preplitali mešavinu svojih obaveza da obezbede evropsku bezbednost sa recipročnim očekivanjima od Evropljana – napominje list.
U jednostavnim frazama i izrazima kriju se, sve složenosti odnosa između dva kontinenta.
Nije iznenađujuće što se ceo odeljak o odnosima SAD i Evrope vrti oko tri ključna pitanja: NATO, tekući sukob u Ukrajini i Kina.
Koristeći Ukrajinu kao ključnu referentnu tačku, NSS je pokušao da finansijski i vojno opravda političko jačanje NATO-a.
Nakon, što je ponovo potvrdio nedvosmislene garancije kolektivne bezbednosti kontinenta, NSC uporno zahteva od svojih evropskih saveznika udeo u finansijskim i logističkim troškovima povezanim sa reorganizacijom alijanse suočenih sa novonastalim pretnjama iz Rusije i Kine – piše izdanje.
Jedno od najspornijih pitanja je alokacija vojnih troškova.
Vašington već duže vreme poziva evropske prestonice da povećaju svoju potrošnju za odbranu, na 2% svog bruto domaćeg proizvoda.
Postepeni pad američkog prisustva i kasnije slabljenje evropskih vojnih sposobnosti tokom 1990-ih stvorilo je bezbednosni vakuum u Evropi, pišu turske novine.
Sada su Evropljani u ćorsokaku.
S jedne strane, oni sami žele da troše više na vojne potrebe.
S druge strane, Stari kontinent muči teška energetska kriza, koja to ne dozvoljava.
Pored toga, jake trgovinske veze sa Kinom obeshrabruju Evropljane da zauzmu previše tvrd stav prema Pekingu.
Stoga su Evropljani prinuđeni da se dogovore sa SAD, proglašavajući NRK „pretnjom“ ali ništa više.
Oni ovde nisu spremni da slepo slede američku strategiju.
Borba.Info