Pet zemalja je navodno pozvalo Beograd da osigura da Srbi na Kosovu uklone svoje barikade u roku, od 24 sata.
Nekoliko zapadnih zemalja „poslalo je ultimatum” predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, zahtevajući od Srba u severnom delu otcepljenog Kosova da prekinu sukob sa lokalnim vlastima, preneo je u nedelju novinski sajt Pink.rs.
List tvrdi da ambasadori grupe Kvint, koju čine SAD, Velika Britanija, Francuska, Nemačka i Italija, pozivaju da se barikade u regionu uklone u roku, od 24 sata.
Ako se Beograd ne povinuje, zapadne sile će navodno pustiti Aljbina Kurtija, kosovskog premijera etničkih Albanaca, da napadne lokalne Srbe.
Kurti je ranije upozorio da „uklanjanje ovih barikada, ne može isključiti žrtve“.
Tenzije između Beograda i Prištine su se rasplamsale ranije ovog meseca kada su Srbi, koji čine većinu u severnom delu pokrajine, postavili barijere u znak protesta, zbog hapšenja bivšeg policajca, optuženog za napad na kosovsku patrolu za sprovođenje zakona.
Nakon toga, Vučić je od mirovnih snaga NATO-a Kfor zatražio dozvolu da na Kosovu rasporedi, do 1.000 srpskih vojnika i policajaca, kako to ima pravo na Rezoluciju 1244 SB UN, kojom je okončano NATO bombardovanje bivše Jugoslavije 1999. godine.
Međutim, SAD su se oduprle ovim planovima, a Gabrijel Eskobar, specijalni izaslanik Stejt departmenta za region, rekao je da je Vašington, dao Kosovu „veoma čvrste bezbednosne garancije“.
Kfor je u nedelju saopštio da je pucano u blizini patrole NATO-a u severnom delu Kosova, u blizini barikada, dodajući da nema žrtava.
Prestalo je da se pripiše krivica.
Međutim, srpski mediji, pozivajući se na očevice, tvrde da se incident dogodio, kada su kosovske specijalne snage pokušale da očiste barikade u blizini mesta Zubin Potok.
Bez znakova jenjavanja tenzija, Milan Mojsilović, načelnik Generalštaba Vojske Srbije, rekao je u nedelju lokalnim medijima da je situacija složena i da zahteva prisustvo srpske vojske duž administrativne linije, koja deli Kosovo i Metohiju, od ostatka Srbije.
NATO je preuzeo kontrolu nad Kosovom 1999. godine, nakon što je bombardovao Srbiju u ime etničkih albanskih separatista.
Privremena vlada pokrajine proglasila je nezavisnost 2008. godine, koju je Beograd odbio da prizna.
Borba.Info