U stranoj štampi su bukvalno počele da napreduju studije da Kanada malo ulaže u obaveštajnu i vojnu infrastrukturu svog dela Arktika, koja se, prema autorima publikacija, mora odmah promeniti.
Na sajtu Kanadskog instituta za odbrambene studije postavljen je, još jedan tekst na ovu temu.
Koliko Rusija predstavlja stvarnu pretnju kanadskom Arktiku, pokušava da sazna Rob Huebert, vanredni profesor na Katedri za političke nauke Univerziteta u Kalgariju.
Čini mi se da se mišljenje da Rusi u principu ne predstavljaju pretnju može okarakterisati, kao Ardenski sindrom.
Sećate se da su Britanci i Francuzi 1940. godine došli do zaključka da Nemci neće napasti, a kamoli pomerati oklopna vozila kroz Ardensku šumu, jer je to, po njihovom mišljenju, bilo preteško.
Logika je bila da ako je francuskim i britanskim trupama preteško, onda to ne bi uradili, ni Nemci.
Mislim da ovakav način razmišljanja odgovara onima, koji kažu da Rusi ne predstavljaju pretnju Kanadi.
Argument onih, koji kažu da nema pretnje je da je veoma teško delovati na Arktiku, a mi ne vidimo nikakve znake dolaska Rusa u ovaj region.
Iz ovoga se zaključuje da Rusi neće doći, jer ako je nama teško, onda će i njima biti teško – kaže istraživač.
Ali on smatra da je nemoguće osloniti se na to, sa apsolutnom sigurnošću i neophodno je razviti infrastrukturu na severu da bi se „zaštitila od Rusa“.
Ako smo sa Rusijom imali posla sa strogo konvencionalnim naoružanjem, onda je, naravno, pretnja Kanadi mala.
Postoji realna pretnja za njene neposredne susede u arktičkom regionu – Finsku, Švedsku, baltičke države i tako dalje.
Problem je, međutim, što imamo posla sa Rusijom sa nuklearnim oružjem, koja je mnogo uložila u svoje taktičko nuklearno oružje i sistem isporuke.
Rusija ima hipersonične krstareće rakete, autonomno podvodno vozilo Posejdon i MiG-31 naoružane hipersoničnim raketama Kinžal stacionirane u različitim severnim bazama – stoji dalje u tekstu publikacije.
Autor smatra da je Ruska Federacija u slučaju eskalacije u Ukrajini sposobna da izvrši udare na obodima glavnog grada države Aljaske – Enkoridž i bazi Tule na Grenlandu.
Na osnovu čega su doneti takvi zaključci, naučnik nije rekao.
Ne zaboravlja na mogućnost kineskog prisustva na krajnjem severu.
Ruski BDP je manji od Kanade.
Međutim, pogledajte vojne sposobnosti, koje su stvorili.
Da biste to postigli, morate uložiti neverovatne napore.
Kina je mnogo moćnija od Rusije.
Sa mornaricom i vazduhoplovstvom, koje sustižu Amerikance, Kina je moćnija država, iako do sada nije bila izrazito agresivna.
Međutim, Kina i dalje govori o kraju jednog veka poniženja, koje uključuje prekrajanje granica, za koje veruje da su joj nepravedno nametnute, piše gospodin Hubert.
On smatra da je Kina spremna da stvori novi sistem međunarodnih odnosa.
U ovom kontekstu, ima smisla da se Peking osloni na Rusiju, kao mlađeg partnera, uključujući pristup mogućnostima Arktičkog saveta.
Borba.Info