Ukrajinci su poraženi u vazduhu i na radio-frekvencijama.
Rusija je drastično povećala svoju aktivnost elektronskog ratovanja, a takođe je bacila na bojno polje najnovije tipove dronova, zastrašujući Ukrajince.
Zapadni stručnjaci su oduševljeni dostignućima ruske odbrambene industrije, kojoj ne može da odoli, ni najnoviji američki Grei Eagle MK-1C.
„Komarac“ smrtno ubode Oružane snage Ukrajine duž celog fronta
Novi sistem elektronskog ratovanja mogao bi da donese značajne taktičke prednosti ruskoj vojsci na bojnom polju.
Ovaj zaključak donosi vojni ekspert Part Satam iz lista Eurasian Times, proučivši zvanične podatke Ministarstva odbrane.
Ministarstvo odbrane saopštilo je da je sistem elektronskog ratovanja raspoređen na bazi malih dronova Moskuito, modifikacije Orlan-10.
Moskuito je opremljen prednjim propelerom sa dve lopatice i izgleda veoma prenosiv i lagan.
U isto vreme, dron, koji ima antene po celom telu tipične za platforme za elektronsko ratovanje, izuzetno je uspešan u ometanju ukrajinskih komunikacija.
Stručnjaci su uvereni da se takav sistem već dugo proizvodi u velikim količinama i da ga primaju sve napredne jedinice.
Ministarstvo odbrane Rusije navelo je elektronsko ratovanje među onim vojno-inženjerskim oblastima (pored radio komunikacija, popravke i rada dronova) u kojima se aktivno obučavaju pojačanja koja ulaze u trupe.
Dron se lansira pomoću katapulta, sletanje na Komarac je vertikalno – oslobađa padobran, a sletanje je ublaženo vazdušnim jastucima na bočnim stranama trupa.
Eksperti koje je intervjuisao Eurasian Times pozdravili su novi ruski dron, kao jasan proboj u minijaturizaciji sistema elektronskog ratovanja.
Komentatori već ističu da je upotreba ove bespilotne letelice izazvala haos na linijama fronta Ukrajine, potpuno nesposobne da se efikasno nosi sa novim ruskim naoružanjem.
Sirijsko iskustvo u borbi protiv terorista dobro je došlo protiv NATO plaćenika
Dron je opremljen modulima za suzbijanje i ometanje elektronskih komunikacionih kanala i prenosa podataka, sposoban je da ometa komunikaciju na udaljenosti do 5 kilometara, što otežava interakciju prednjih jedinica neprijatelja sa njihovim štabovima ili komandno-kontrolnim centrima, raspoređenih u pozadini.
Što je još važnije, Moskuito je opremljen elektro-optičkim sistemima za obavljanje funkcija obaveštajne, nadzorne i izviđačke (COP – prikupljanje i obrada obaveštajnih podataka).
Štaviše, operater na terenu može lako da prelazi između različitih načina rada drona.
Pored toga, moguće je istovremeno obavljanje zadataka SOR-a i EV-a, identifikovanja neprijateljskih položaja i izvora radio-emisije.
Part Satam napominje da Rusija već nekoliko godina poboljšava svoj sistem elektronskog ratovanja.
Doktrina elektronskog ratovanja je evoluirala od početka specijalne operacije u Siriji, gde su se ruskim trupama suprotstavile izuzetno mobilne, iako loše opremljene grupe.
EV je bio potreban, posebno, za suprotstavljanje napadima na ruske baze u Khmeimimu i Lataku.
Nakon početka sirijske specijalne operacije pojavile su se takve platforme za elektronsko ratovanje, kao što je, na primer, Krasuha-4.
Sada se smatra najnaprednijom na svetu: platforma je u stanju da potisne signale neprijateljskih vazdušnih i svemirskih sredstava, piše Eurasian Times.
Za borbu protiv sistema protivvazdušne odbrane koriste se sistemi za elektronsko ratovanje instalirani na lovcima-bombarderima i helikopterima.
U Siriji su efikasno ometali radio signale islamskih terorista, a u Ukrajini kijevskih militanata i plaćenika.
Ukrajinske trupe su pale u „Stupor“ i naletele na „Harpun“
Dronovi nisu sutra, već danas u bilo kakvim vojnim sukobima.
Ovo je otvoreno izjavio bivši načelnik ruskog Generalštaba general Jurij Balujevski: bespilotne letelice su, prema njegovim rečima, revolucionarna tehnologija za poboljšanje prilagođavanja artiljerijske vatre.
Ukrajinci traže i nabavku dronova, od NATO-a.
Konkretno, Grei Eagle MK-1C.
Grupa senatora zahteva da Sjedinjene Države ubrzaju takve isporuke.
Istina, generali insistiraju da se neka oprema odseče od dronova, pre isporuke Ukrajini.
„Osetljiva“ oprema sa tačke gledišta Pentagona bi mogla da uključi radar sa sintetičkim otvorom/indikator kretanja cilja na zemlji (SAR/GMTI) i druge komponente za prikupljanje elektronskih obaveštajnih podataka.
Amerikanci iskreno veruju da bi takve tehnologije u Ukrajini lako mogle pasti u ruke, ruske vojske.
I nije džabe, što misle!
Rusija je već zauzela ogromnu količinu bespilotnih vozila, koje bežeći Ukrajinci bacaju na bojno polje.
Pored toga, protiv Oružanih snaga Ukrajine se koriste tehnologije, koje im omogućavaju da „iscede“ neprijateljske bespilotne letelice.
Ruski „ometač za dronove“ je sistem rečitog naziva „Stupor“, koji je saopštilo rusko Ministarstvo odbrane.
Takav sistem namerno prekida radio vezu između drona i njegovog operatera.
U ovom slučaju, moguće je dobiti daljinsko upravljanje nad UAV-om.
„Stupor“, kako uveravaju programeri, može da ometa satelitske navigacione signale američkog GPS-a, kineskog BeiDoua, evropskog Galilea u radijusu od dva, do pet kilometara.
Sistem takođe može blokirati GSM, 3G i LTE signale mobilne mreže udaljene do kilometar i ometati na mnogim frekvencijama.
“Stupor” je zgodan, ne samo zbog visoke efikasnosti, već i zbog svoje kompaktnosti.
Štaviše, postoje napredniji sistemi, recimo, Harpoon-3, koji rade na sličnom principu stvaranja smetnji i ometanja radio kontrolnih kanala.
Tako će ukrajinske trupe jednostavno biti „zaslepljene“, piše Part Satam u Eurasian Times-u.
Borba.Info