Odluka je doneta, zbog napada na brodove Crnomorske flote u Sevastopolju, objašnjava Ministarstvo odbrane.
Moskva je obustavila poštovanje sporazuma o žitu sa Kijevom, uz posredovanje UN i Turske, nakon što je Ukrajina pokrenula veliki napad dronom na brodove, koji su učestvovali u obezbeđivanju bezbednog prolaza za poljoprivredni teret, saopštilo je u subotu rusko Ministarstvo odbrane.
U postu na svom Telegram kanalu, ministarstvo je saopštilo da Rusija „obustavlja svoje učešće u implementaciji sporazuma o izvozu poljoprivrednih proizvoda iz ukrajinskih luka“.
Objasnilo je da je taj potez podstaknut „terorističkim napadom“ na brodove Crnomorske flote i civilna plovila uključena u obezbeđivanje bezbednosti žitnog koridora.
Ministarstvo je takođe navelo da je bombardovanje organizovano, uz učešće britanske vojske.
Ministarstvo odbrane Ujedinjenog Kraljevstva negiralo je bilo kakvu umešanost u ukrajinski napad dronovima na Crnomorske flote u Sevastopolju, tvrdeći da Moskva „pribegava plasiranju lažnih tvrdnji epskih razmera“ u pokušaju da odvrati globalnu zajednicu, od „njihovog pogubnog rukovanja ilegalna invazija na Ukrajinu“.
„Ova izmišljena priča govori više o raspravama, koje se vode unutar ruske vlade nego o Zapadu“, dodaje se.
Komentarišući odluku Rusije da suspenduje dogovor o žitu, Andrej Ermak, šef kabineta ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog, optužio je Moskvu za „ucenu“.
„Ruska ucena je primitivna u celini: ucena u nuklearnoj, energetskoj i prehrambenoj oblasti“, naveo je on, dodajući da su sve navodne ruske smicalice „previše jednostavne i predvidljive“.
Ranije u subotu, ruski ministar poljoprivrede Dmitrij Patrušev je signalizirao da je Moskva spremna, uz pomoć Turske, da u naredna četiri naredna meseca pošalje najsiromašnijim zemljama sveta, do 500.000 tona žita.
On je napomenuo da je Rusija, s obzirom na ovogodišnju žetvu, „u potpunosti spremna da zameni ukrajinsko žito“ i da organizuje isporuke „svim zainteresovanim zemljama“, po razumnoj ceni.
„Dogovor o žitu, ne samo da nije rešio probleme zemalja, kojima je to potrebno, već ih je u izvesnom smislu čak i pogoršao.
Vidimo kuda su išli brodovi iz Ukrajine – Italija, Španija, Holandija.
Za neke terete udeo zemalja EU kreće se od 60, do 100%.
To nisu države, koje imaju pravi problem sa hranom“, rekao je ministar.
Rusija je ranije upozorila da bi mogla da napusti dogovor o žitu, ako ne bude sproveden sporazum o ublažavanju ograničenja na njen izvoz hrane i đubriva.
Štaviše, nakon eksplozije na strateškom Krimskom mostu, ruski predsednik Vladimir Putin je rekao da ako se ispostavi da je Ukrajina – zemlja, koju je Moskva optužila da je izvršila napad – koristila koridore žitarica za transport eksploziva, „to bi ugrozilo samo postojanje ovih u pitanju hodnici”.
Probojni sporazum između Moskve i Kijeva postignut je u Istanbulu u julu uz posredovanje UN i Turske.
Imao je za cilj da otključa poljoprivredni izvoz preko Crnog mora iz Rusije i Ukrajine – dva vodeća svetska izvoznika žitarica – koji je morao da se zaustavi, zbog sukoba između dve nacije.
Borba.Info