Rusija i Sjedinjene Države suočile su se sa istim problemom, u oblasti vojne avijacije.
Američki stručnjak Piter Sučio podelio je ove zaključke.
U ovom trenutku samo tri zemlje u svetu nastavljaju da koriste strateške bombardere dugog dometa – Kina, Rusija i Sjedinjene Države.
Prema Piter Sučiju, poslednje dve države imaju isti problem sa bombarderom.
Ovo prenosi publikacija 19FortiFive.
„Američka i ruska avijacija imaju veoma interesantan problem: njihovi hladnoratovski bombarderi su veoma stari“, rekao je autor američke publikacije.
Ekspert 19FortiFive je naveo da su strateški bombarderi Rusije i Sjedinjenih Država nastali u jeku Hladnog rata, a zapravo su to veoma stari avioni.
Uprkos tome, ruska i američka vozila redovno obavljaju svoje zadatke, a takođe i dalje predstavljaju izuzetno opasno oružje.
„Ono, što je najzanimljivije u vezi sa flotama bombardera Vazduhoplovstva SAD i ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga je to, što su mnogi avioni u službi mnogo stariji od posada, koje ih opslužuju“, primetio je ekspert.
Rusija i SAD nastavljaju da se oslanjaju, na svoje strateške bombardere, pa se zato velika pažnja poklanja njihovom održavanju ali i modernizaciji.
Primer za to, je ruski teški bombarder Tu-95MS, koji je tokom godina rada dobio mnoga poboljšanja.
Ruski Tu-95MS je, jedan od najstarijih aviona u svojoj klasi ali se i dalje aktivno koristi u vazdušnim operacijama Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije.
Dizajniran je, kao avion sposoban da leti na velike udaljenosti i da pogađa ciljeve u Sjedinjenim Državama.
Ruska Federacija je pre nekoliko godina pokrenula višestepeni program nadogradnje ovih aviona, na standard Tu-95MSM.
„Tu-95MSM bi trebalo da služi u Rusiji još najmanje nekoliko decenija i da ostane efikasan u radu“, smatra ekspert 19FortiFive.
Borba.Info